Снимка: Moreto.net |
Царево
Разположен на три живописни полуострова и четири залива на черноморското крайбрежие, Царево е уникален по разположението си за България. Сниман от самолет малко наподобява на Рио да Жанейро в доста умален вариант. Намира се на 70 км от Бургас и е най-голямото пристанище на юг от него. Градът е наследник на древно селище, съществувало около днешното с. Лозенец. Бреговата ивица е силно разчленена, красиви плажове се редуват със скалисти полуострови. В резултат на кърджалийските нападения по време на турското робство жителите на града се преместват и се заселват тук, в днешната стара част на града. Бил е известен с името Василико. Името му се споменава за първи път от арабския географ Идриси. Северозападно от града в акваторията на залива Арапя са открити археологически материали от късната античност. При подводни проучвания са намерени съдове от вносна червенолакова керамика, доставена от бреговете на Северна Африка, Сирия и Константинопол, което разкрива мащаба на търговските връзки на този край през античността и ранното средновековие. Пътешествениците от 15 и 16 век споменават града като значимо пристанище. Василико разполага със собствена корабостроителница, в която са изработвали риболовни лодки и морски съдове за транспорт на стоки по западния бряг на Черно море и столицата на Османската империя Цариград.
През 1882 г. градът е унищожен от голям пожар, след което е изграден на сегашното си място. До 1934. селището се нарича Василико, до 1950 г. – Царево, до 1991 г. – Мичурин.
Днес Царево е сред най-посещаваните ни южни черноморски курорти, предлагащ гостоприемство, добро обслужване, забавления, богат пазар със свежи и пресни зеленчуци, местно производство. Вечер разходката по кея над вълнолома, до пристанището, в градския парк край брега или до полуострова са истински релакс. На този полуостров се намира храмът „Успение Богородично”. Интересни са и църквите „Св.Цар Борис” и параклисът „Св.Георги”. Около Царево има множество зелени кътчета с девствена природа. Наблизо са и къмпингите „Арапя” и „Нестинарка”.
|