Снимка: Moreto.net |
Шабла
нос Шабла, Шабленския фар, Шабленско езеро, Шабленска тузла
Шабла се намира на 20 километра от Каварна и 80 км от Варна. Самият град /обявен за град през 1969 г./, не се намира на морска територия, но това не пречи да го свързваме с най-старият действащ на Балканският полуостров фар.
Нос Шабла, където се намира Шабленския фар, е най-източната точка на България. За това тук слънцето първо погалва красивото море, и тук първа пристига Новата Година.
Около нос Шабла е разположен двукилометров подводен риф и заедно с някои плитчини между Шабла и Тюленово са сериозна причина за построяване на фара. За година на строежа му се смята 1856 г., но много историци смятат, че тогава е само възстановен.
Казват, че в лоцията на италиански кораб акостирал преди години, фарът е отбелязан да съществува 12 години назад - т.е 1844 година. Историците изказват мнение, че вероятно през византийската и римската епоха е имало навигационно съоръжение на същото място.
В древността един от основните пътища в Черно море е от устието на река Дунав до Босфора - нос Шабла е по средата. На него, почти в края е построена и 32 метровата кула на фара. По време на Кримската война е била разрушавана няколко пъти. Пътеводната светлина на фара се вижда на 17 мили (31км) навътре в морето, светейки на интервал от 25 секунди.
Шабленският фар е уникален не само с дългогодишната си история. Той е умалено копие на прочутия Александрийски фар, който е и едно от Седемте чудеса на света. Това е и единственото такова съоръжение, боядисано в два цвята - червено и бяло.
На около 3 км от Шабла се намира и защитена местност Шабленско езеро, обявена за такава през 1979 година Под това име се обединяват две естествени крайбрежни езера в Шабла и Езерец, свързани помежду си с изкуствен канал. Самите те са отделени от морето с пясъчна ивица, широка 30-50 метра. Мястото е сред най-значимите влажни зони на България заедно с Дуранкулашкото езеро. Тук се срещат растения, които рядко могат да се видят на други места. Особено значение имат за птичата фауна. През есенно-зимния период могат да се наблюдават световно застрашени видове. Над 70 вида са вписани в Червената книга на България. Защитената местност е от голямо значение и за опазването на видрата. На около 2 км югоизточно от него се намира и Шабленска тузла- калолечебна зона, представляваща полусолено крайбрежно езеро отделено от морето с висок дюни.
|