Снимка: Moreto.net |
Църквата "Свети Архангел Михаил"
Църквата "Свети Архангел Михаил" има много интересно минало. Помещава се в сградата на първото българско училище в град Варна отворило врати на 25 юли 1862. Макар, че имали самостоятелно училище, българите продължавали да се намират под ръководството на гръцката митрополия в града (под нейна зависимост се намирала българската църква по време на османското робство). През 1865 година те преустроили долния етаж на българското училище в църква, която нарекли "Св.Архангел Михаил". Църквата е първата в града в която се служи на български език. Необходими потреби за новата църква били взети от храма в с.Николаевка където служил Константин Дъновски. На 14 февруари 1866 г. се извършва водосвет, а на 17 февруари - св.Божествена литургия от свещ. Константин Дъновски, който е първият български свещеник в гр.Варна, служил по късно и в манастира Св.св Константин и Елена. Художниците Никола Василев и Александър поп Георгиев рисуват иконите на иконостаса.
В църквата са добре запазени иконите на иконостаса – на Исус Христос, Св. Богородица, Св. Арх. Михаил, Св. Петър, Йоан Кръстител, Св. Николай и Св. Спиридон. Особен интерес предизвиква иконата на Александър поп Георгиев "Св. Седмочисленици" от 1866 г. На нея са изобразени Св. Св. Кирил и Методий и техните последователи и ученици Климент Охридски, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий – канонизирани от българската православна църква.
Църквата "Св. Архангел Михаил" е осветена на 21 ноември 1938 г. от Варненския и Преславски митрополит Йосиф, в съслужение с гостуващия му във Варна тогава Пловдивски митрополит Кирил, по-късно и патриарх Български. През време на св. литургия Негово Високопреосвещенство митрополит Йосиф ръкополага в йеродяконски сан сегашния Траянополски епископ Иларион.
През 1915 г. при честване на петдесетгодишнината на първата българска църква във Варна църковното настоятелство издава малък исторически очерк, който завършва с думи, запазили своето историческо значение и днес. Там четем: "Хвала и чест на първите виновници за откриване на българската църква в гр. Варна! Хвала и чест на тружениците на духовно-националното пробуждане на българщината тук!"
В същата сграда през 1870 година, благодарение на инициативата на Янко Славчев, Константин Тюлев и Димитър Станчев, българите откриват свое читалище "Възрождение". На 27 юли 1878 г. пак там българското население посреща pуската oсвободителна aрмия с хляб и сол в двора на училището и църквата руските освободителни войски.
От 1959 сградата е била превърната в Музей на Възраждането, но от май 2002 година е върната на Църквата и е организиран като епархийски Духовно-просветен център към който е обособена и книжарница за православна литература.
В двора на църквата се намира и паметника "Посрещане на братята освободители".
Адрес: ул."27-ми ли" 9
Тел: 052/61 46 91
|