Снимка: Moreto.net |
Манастир Св.св. Константин и Елена
Може би за много хора не е известно, че едноименният курорт е построен заради манастира "Св. св. Константин и Елена". Датировката на някогашната голяма монашеска обител се предполага, че е от XVI в.. Днес е останала само църквата. До средата на XX век, в нея е имало чудотворна икона на Св.св Константин и Елена и лечебен извор, днес намиращ се зад светия престол в храма.
Манастирът е единственият на Балканите, в който се съхраняват Свети Мощи на Свети великомъченик Валентин от град Терни Италия.
В него се намира и единственото аязмо със светена вода, която извира естествено под Светия Престол в олтара на храма. Там се води и летописна книга с чудеса за излекувани болни хора, които са около четиридесет случая само за две години, твърдят от манастира.
По време на руско-турската война /1828-1929 г/, изграденият в гъста гора манастир е бил разрушен. Няколко години по-късно, двама йеромонаси - Теодосий и Агапий Кантарджиеви, започнали неговото възнобновяване. С помощта на местно население, успяли да превърнат част от непроходната гора в обработваема земя, която била дарена на манастира. По-късно, след смърта на двамата братя, техен заместник станал Константин Дъновски, известен с това, че е извършил първото богослужение в църквата "Св.Архангел Михаил". Въпреки, че манастирът бил под ведомството на Гръцката патриаршия, богослуженията се извършвали на черковнославянски език.
След създаването на Българската екзархия /Учредена е със султански ферман от 28 февруари 1870 г./, манастирът и прилежащите му земи били присвоени от Варненска гръцка община. По-късно, с решение на съда от 24.11.1897 г., те били предадени на Варненска градска община. Още същата година, тя започва постепенно застрояването на местността около манастира, давайки основите на курорта "Св.св. Константин и Елена"
Игумен на епархийски манастир "Св. св. Константин и Елена" е Стоян Флорентинов (GSM: 0896 / 22 50 37).
|