Снимка: Moreto.net |
Резово
Резово е последното село по българското Черноморие, точно до границата с Турция, разположено на левия бряг на река Резовска при вливането и в морето на 15 км южно от Ахтопол. Името на това малко живописно село е свързано с древния тракийски цар Резос, който според „Илиада” на древногръцкия поет Омир се е сражавал на страната на троянците. До края на 19 век то се е намирало на около 10 км навътре от брега на морето, в местност, която изобилства от паметници на тракийската древност – скални светилища, крепости и тракийски гробници, както и стари рудни разработки.
В гористите местности около Резово има следи от интензивна металургична дейност от времето на Римската империя и средновековна Византия. В местността Сгуриите, западно от Резово, се намира най-голямото находище у нас на древна металургична шлака, която се изчислява на около 100 000 тона. На 3 км западно от селото е разположен голям тракийски некропол.
Селото е имало доста неспокоен живот в миналото. Многократно ограбвано от пирати, то е сменяло местоположението си няколко пъти.
Много загадки крие и река Резовска. В нейното устие се откриват оловни щокове от 4-3 век пр.Хр., които показват, че през античността реката е била достъпна за кораби откъм морето, които са търсили от нея убежище от морски бури. Крепостта и селището при нея са имали продължителен живот – от късната античност до периода на османските завоевания.
Много туристи предпочитат Резово за почивка заради съчетанието на морски пейзаж с природното великолепие на Странджа планина.
|