Снимка: Moreto.net |
Дуранкулак
Дуранкулашко езеро
Село Дуранкулак е най-северното българско черноморско селище, последното преди границата на България с Република Румъния. Намира се на около 18 км северно от Шабла и на 107 км от Варна. Създадено е около 19 век. Името му е от турски произход и се превежда горе долу като стоящо ухо /"дур"-стои и "колак" -ухо/, във връзка с формата на намиращото се наблизо Дуранкулашко езеро. През периода 1913-1919 година Дуранкулак е в пределите на Румъния. След връщането му към България през 1940 година, получава името Блатница и така до 50-те години, когато отново връща старото си наименование.
Югоизточно от Дуранкулак, разделено от морето с широка пясъчна коса се намира Дуранкулашкото езеро, в миналото известно и като Орловото езеро, Блатнишкото езеро или Картали, то е обявено за защитена местност с площ 446.5 ха, на 21.02.1980 година. Езерото е с голямо значение за опазване на редки и застрашени растителни, пернати и животински видове. "Блатото", както го наричат местните жители, не е много дълбоко и има размери около 5 км на 2 км. В него са се образували така наречениете Малък и голям остров. На малкият (с големина 5.3 дка) се издига къща с частен имот.
Големият остров е с площ 20 дка и е първия праисторически музей на открито в България. На него се намира единственото в Европа пещерно светилище на богинята Кибела и енеолитна селищна могила от 4600-4200 г.пр.н.е.
На това мястото са намерени следи от най-древното земеделско-скотовъдно население на Добруджа, носител на праисторическата култура Хаманджия. Открит и изследван е и най-големият засега праисторически некропол в света, функционирал непрекъснато повече от хилядолетие и половина (5300 – 3800 г. пр. Хр.). Селищната могила на Големия остров е обитавана с известни прекъсвания повече от 6 хилядолетия – до края на Първото българско царство. Не случайно някои изследователи я наричат „Добруджанската Троя”. Тук посетителят може да види най-старата каменна архитектура в континентална Европа, както и храма на Великата богиня-майка Кибела.
Археологически комплекс „Големия Остров” на Дуранкулашкото езеро се намира в непосредствена близост до главен международен път Е87 и разполага с удобен достъп по асфалтов път за леки автомобили и автобуси, и възможност за паркинг.
На около 2.4 км от село Дуранкулак се намира и къмпинг Космос. По начало няма как да разбереш, че там се намира нещо подобно, тъй като входа минава през двора на ТКЗС и доста можеш да се заблудиш с тракторите отпред. Така или иначе се минава през там. Има и ресторант с красива гледка към морето. Край къмпинга се намира нос Карталбурун /от турски Орлов нос/, северно и южно от него се намират плажовете. Северният е с дължина 2.5км, достигащ до нос Сиврибурун /от турски Остър нос - границата с Румъния/. Южният плаж е дълъг около 7 км и се разпростира до нос Крапец, самия плаж на места е пълен с изхвълрени от морето черупки и водорасли. Именно зад този плаж е разположено Дуранкулашкото езеро.
|