Снимка: Moreto.net |
Френските паметници
Френските паметници са два. Намират се в местността Разклона, точно преди да завиеш към пътя за Виница. До тях се стига по каменни стълби, като първо се вижда по-големия с пирамидално изградена композиция, а път зад него водещ надясно води до другия по-малък паметник. Макар да са изградени по различно време и двата са изградени в памет на 5 183 френски войници умрели във Варна по време на Кримската война.
Историята им свързана със събирането на съюзниците във войната против Русия – Турция, Англия и Франция във Варна. Събралите се тогава войници надвишавали четирикратно броя на населението в града - тогава само около 16 000 души. Същевременно холерата приближавала , пренесена от Южна Франция през Галиполи във Варна.
Съвсем скоро, смъртоносната болест покосявала по 100 човека за час. Северна Добруджа, към където тръгнали войските на експедиция в очакване на бойни действия, била белязана от мъртъвци. Във Варна холерата също се развивала с бясна скорост, и съвсем скоро гробищата се препълнили и започнало да се погребват хора на съвсем не предназначени за това места.
Първите надгробни камъни били поставени на братските могили в местността "Карантината" в началото на 1856 г. До там с лодки били закарвани починалите моряци от параходите „Монтебелло” - 300 души и „Париж” - 143 души.
Под Пантеона до към края на 1855 г оформилилите братски могили, дали името на новото наречено Френско гробище. През 1888 година пак там бил изграден паметника, който можем да видим и днес макар и на различно място. Около трите страни на паметника били наредение дула на осем топа, докарани от гр.Тулон във Франция. Всяко от тях тежало около 3 тона и е дълго 3.13 метра, като 2/3 от дължината му били вкопани в земята. Днес шест от тях се намират преди самия паметник по стълбите от двете страни. Останалите два са предадени на Военноморския музей.
„A la memoire des soldats et marins francais morts a Varna pendant la guerre de Crimee, 1854 – 1855.”, е надписа който се вижда на паметника, а под него е издълбан кръст. През 1912 г, френският консул във Варна - Александър Мерсение, помолва в писмо префекта на варненска област да бъде остъпено допълнително място около останките на моряците в местността Карантината, за да бъде издигнат възпоменателен паметник. Той представлявал уголемено копие на предишния паметник - с одялани грубо камъни, с издялан каменен кръст и надпис R.I.P. Паметникът бил осветен на 15 април 1912, когато със съдействието на консула и по покана на Археологическото дружество, пристигнал кметът на Париж - Феликс Русел.
През 1959 година, на арх.Камен Горанов било възложено преместването на паметника от френските гробища, във връзка с новия генерален план за зелено строителство в Морската градина, предвиждащ и построяване на Пантеона в североизточния край на Алеята на Възраждането. На новото си място паметниците са и до днес, като втория бил преместен от м.Карантината, няколко години след това.
|