Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви
Пътеводител
Морската градина
Символите на Варна
Обществени
Музеи
Култура
Галерии
Храмове
Паметници
Забавления
Образование
Транспорт
Здраве
Хотели
Заведения
Клубове и барове
Черноморието
Интерактивна карта
Разписание
БДЖ
Градски транспорт
БМФ
Летище
Телефонен указател
Паметници
Парк-паметника на българо-съветската дружба
Снимка: Moreto.net
Парк-паметника на българо-съветската дружба

Парк-паметника на българо-съветската дружба е най-големия паметник във Варна. Разположен е на могилата Турна тепе, на 110 метра надморска височина. Тъжен, величествен, окраден. С привкус на социалистическо минало и ужас от днешното бъдеще - това оставило след себе си развалината на своето настояще.
По-рано преди построяването на паметника на Турна тепе се намирала Братската могила на борците против фашизма и капитализма, костите били преместени на 7 септември 1958 г, без много шум в новия Пантеон. Идеята за построяването на паметника започнала още на 8 май 1958 година с конкурс за проект за паметник на Съветската армия. За съжаление неуспешен, както някоколкото последвали и след това. През есента на 1973 година в рамките на нов конкурс били одобрени варненските скулптури Евгени Баръмов, Альоша Кафеджийски и Камен Горанов.
На 4 ноември 1974 г. , била направена първата копка. В следващите 7 месеца над 27 000 души дали своя доброволен труд. Висок 23 метра и широк 48 метра, фундамента легнал над основи, под които били изградили преди това бомбоубежище и няколко помещения. За него са изляти 10 000 тона бетон.
Върху площадката, където е паметника на площ от 400 кв.м била положена мозайка от речна баластра. По средата на арката бил поставен бронзов разпукан куб, от който горял вечният огън. За поддържането на огъня на денонощие изгаряли по 4 бутилки газ, съдържани в специално помещение под северното крило на монумента. Самите крила били кухи и вътре били оформени празнични зали.
Фигурите са общо шест - високи 11.5 м, три от тях на лявото крило изобразяват жени: едната е с отпуснати ръце, другата държи цвете, а третата поднос с хляб и сол. Срещу тях на съседното крило са 4-те фигури на руски войници с оръжие през рамо.
На хълма били засадени повече от 10 000 дръвчета и 11 440 храста. Под него за напояванетото му била поставена напоителна система. От основата на хълма до върха води стълба с 301 стъпала - била наречена "Стълба на победителите".
Когато завършили стълбището в средата посяли два сребърни бора символизиращи дружбата. Днес е останал само единия, а на мястото на другия е посята ела.
На декоративна 22 метрова стена стояли бронзови букви разказващи исторически връзки между руския и българския народ. На входа на монумента била поставена бронзова врата тежаща 3.5 тона. Такава решетка била поставена и в централната му част. От надписа поставен някога от плътен бронз над входа, днес стоят отдавна заменени, изпадали и ръждясали остатъци от надписа "Дружба от векове за векове".
На 13 ноември 1978 година тържествено бил открит Парк-паметника на българо-съветската дружба.
Така паметникът функционирал до ноември 1989 година, когато билa изплатена последната заплата, на последните служители - екскуроводка и охрана. С годините изчезнали вратата, вечният огън, входът на мономунета бил зазидан. Над 180-те лампи , спрели да светят.
Въпреки всичко, това място и до днес носи своя дух. А гледката! Гледката от там е тази, която винаги си искал да видиш.
Един приятел ми разказа история, в която дядо завел малката си внучка там. А тя поглеждайки надолу възкликнала "Аххх и това всичко е България?".

В подножието на хълма на паметника се намират най-големите знамена в Европа. Българско и европейско знаме, всяко с площ от 279.5 кв. метра, бяха развети във Варна на 25 юни 2009 г. Флаговете са на внушителни конструкции с височина 52.6 метра. Пилоните, изградени по проект на Мининстерството на държавната администрация и административната реформа, също са най-високите на европейския континент.

Коментирай сподели

Парк-паметника на българо-съветската дружба По стъпалата нагоре Останалият сам сребърен бор Парк-паметника на българо-съветската дружба Фигурите на войниците Фигурите на жените Варна, поглед от Парк-паметника на българо-съветската дружба Поглед надолу от Парк-паметника на българо-съветската дружба В подножието на паметника се намират най-големите знамена в Европа В подножието на паметника се намират най-големите знамена в Европа

Виж още снимки в албум:
Есенна Варна
И това е Варна
Паметници, скулптури
Парк-паметника на българо-съветската

Коментари
18:27ч. 8 Януари 2013 #23
djmastera
В самото начало на стълбите, почти до знамената има стара порутена къща. Когато я видях до паметника и се заинтересувах дали някой знае някаква информация за нея ( кой е живял в нея, кога е построена ... ).
11:32ч. 14 Ноември 2012 #22
Lyuben
Вярно е, че тези паметници са част от нашата история, но те са тази част, която я пречупва през лъжлива призма и я изопачава. Никакви освободители не са съветските войници, народа не ги е посрещнал като такива и дружба не е имало даже. Тези паметници са направени да насаждат измишльотини на едни хора (като повечето вас) и да плашат други по времето, когато са строени. Мястото им е на бунището на историята. Като искате да пазите чужди паметници вървете и се прекланяйте на паметниците на османския войн или на паметника на освободителите на Силистра. Последният е издигнат от румънците 1912! Изобщо много освободители в България и повечето не са българи. Като искате да си познавате историята я учете такава, каквато е, а не каквато искат да я представят чужди сили!
17:17ч. 29 Юли 2012 #21
Претерпасанто
Със своят (пак прекален) антикомунизм няма как да забравете цялата история на врезки между двете държави. Това би било нищо друго от "национален нигилизм", така мисля.

"Дружба от векове за векове" :)

Още от категория Паметници
Френските паметници
Паметник "Посрещане на братята освободители"
Алея на Възраждането
Паметник на хан Аспарух и Аспаруховия войн
Алея на космонавтите
Алея Паметни за България места
Чешмата-паметник на Неделялка хубавата
Паметник на Николай Коперник
Паметник на граничаря
Паметник на приморците паднали в Сръбско-българската война
Паметник на Карел Шкорпил
Пантеонът
Парк-музей "Владислав Варненчик"
Паметник на арменските бежанци във Варна
Паметник на Стефан Караджа
Паметник на загиналите за Родината през 1912-1913 г., 1915-1918 г.
Паметник на българо-съветската дружба
Паметник на Параскева Николаев
Паметник на Иван Вазов
Паметник на П. К. Яворов
Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Новини от Варна, региона и света
Ето кои са избраните от Варна за народни представители
Общински съвет ограничи правомощията на кмета на Варна
Голяма верига магазини изтегля три опасни продукта от пазара
Районният съд във Варна осъди възрастна жена за кражби от гробове
С пълно единодушие Общинският съвет даде съгласие за увеличаване капитала на „Спортен комплекс Варна“
Григор Димитров закрива днешната програма на мастърса в Париж
Изтеглят този продукт, заблуждаващ, че е "зехтин"
Ахмед Доган, Слави Трифонов и още 12 избрани за депутати се отказват от мястото си в парламента
Кметът се обяви твърдо за изграждането на социален комплекс за хора с увреждания във Варна
Общинският съвет на Варна заседава днес, решава за стадион "Варна"
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.8 + 0.4
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook