Първата европейска Нощ на музеите беше организирана през 2005 г. от Франция, но идеята за Дълга нощ на музеите е реализирана за първи път през 1997 г. в Берлин. Прави се два пъти годишно - през май и през август-септември. От 2006 г. инициативата е под патронажа на Съвета на Европа. През 2009 г. ЮНЕСКО също призна международното й значение.
До полунощ на 19 май голяма част от варненските музеи ще останат отворени за посетители. Както винаги, входът ще бъде безплатен.
Природонаучния музей - Варна предлага следната програма за 19-ти май
От 11:00 ще се проведе беседа на тема “Импактни (ударни) явления в историята на Земята”, „Границата Креда/Терциер” и „Защо са изчезнали динозаврите”. Лектор: ас. Стоян Вергиев
От 13:00 ще се проведе беседа на тема “Лонгозните гори в България” проф. дбн М. Филипова-Маринова
От 14:00 ще се проведе беседа на тема „Защитени територии и защитени зони” Лектор: ас. Стоян Вергиев
Пак в този час ще се даде старт на конкурс "Моят домашен любимец"
В лабораторията по дермопластика от 11:00 препараторът Захари Петков ще демонстрира основните техники при препарирането на животни.
От 15:00 ще се проведе практическо занятие по ботаника - изготвяне на хербарий
Освен постоянната експозиция, желаещите ще могат да видят и изложбата „Растителното разнообразие на българското черноморско крайбрежие през последните 400 000 години”. Посетителите ще могат да се запознаят с дейността на научните работници, да посетят лабораториите по дермопластика, палинология и палеоекология
В Нощта на музеите, на 19-ти май (събота), във външната експозиция на Военноморския музей ще бъде запален двигателя на военен камион ЗИС – 5, от периода на Втората световна война. Посетителите ще могат да видят в действие и прожектор от бреговата артилерия от преди повече от 50 години, а най смелите от тях да заемат мястото на артилериста в двустволна зенитна установка от втората половина на XX век.
Между 18.00 ч. и 19.00 ч., В „Училище за морски възли” моряците от „Клуб-миноносец Дръзки” ще покажат как се правят и прилагат морските възли.
Карнавалът „Морска приказка”, предназначен за най-малките посетители на музея, ще започне в 19.00 ч., а награждаването ще бъде в 21.00 ч., когато жури в специален състав ще определи победителите в три възрастови групи.
В 22.00ч, в залата за временни изложби, ще започне прожекцията на документалния филм „Обратен курс няма”, разказващ за гибелта на кораба "Струма", участник в спасяването на евреите по време на Втората световна война. Автори на филма са варненските журналисти Атанас Панайотов, Бистра Варнева и Матей Тодоров. Филмът се излъчва по повод 70-годишнината от това историческо събитие.
До полунощ ще бъдат отворени и залите на постоянната експозиция на музея.
Тази година Военноморският музей във Варна се включва за първи път в Нощта на музеите и ще приема посетители от 18.00 до 24.00 ч.
Парк-музей „Владислав Варненчик”
За пета поредна година Парк-музей „Владислав Варненчик” ще се включи в Европейската нощ на музеите като отвори врати за безплатни посещения на 19-ти май(събота) от 18.00 до 24.00ч.
Парк-музей „Владислав Варненчик” предизвиква своите гости да се облекат като рицари и да проверят колко тежи рицарският меч, както и да запечатат този момент в снимка.
Отворени за посещения ще бъдат постоянната експозиция, мавзолеят на крал Владислав и залата за временни изложби, където може да се види гостуващата фотоизложба „РОТА 4093”
Музеят за „История на Варна”
Тази година Музеят за „История на Варна” отново се включва в инициативата „Светлина и нощ в музея”. Музеят за История на Варна до момента е единствен в системата на РИМ, който всяка година активно участва в инициативата /изключение прави миналата 2011, когато се осъществи ремонт на сградата./
Сега музеят посреща своите посетители с обновена експозиция и изложбен кът „Курортна Варна”. На 19 май 0т 18.30 часа до 01 часа 20 май музеят ще бъде отворен за всички. Освен свободен достъп до всички експозиции, за посетителите е подготвена специална програма. В нея ще вземат участие детската театрално-музикална формация „Щурче”и ученици от класа по акорден от Националното училище по изкуствата „Добри Христов”. Акордеонистът Александър Деканаров ще допълни очарованието на нощта с романтиката на френски шансони. А струнният квартет „Импресия” с ръководител Нели Ганчева ще сътвори истинска поема от звуци.
Музеят за История на Варна ви очаква с едно необикновено запознаване с атрактивната експозиция и емоционално докосване до миналото на нашия град.
Заповядайте на 19 май в Музея за история на Варна, за да разпръснем заедно светлината в нощта. Входът, както винаги, е безплатен.