Три четвърти от сградите в страната се нуждаят от саниране, като за над 12 хиляди панелни блока то трябва да стане спешно – показват данни на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. До момента държавата е съфинансирала собствениците на едва 27 сгради - още толкова ще бъдат подпомогнати през 2010-а година по демонстрационния проект за обновяване. Сега съществуващата национална програма е неработеща и в момента се подготвя промяната й, съобщават от министерството.
Честите междусъседски войни и невъзможността за постигане на стопроцентово съгласие са причината да има само 1 регистрирано сдружение на собствениците, откакто е в сила новият закон за етажната собственост. Изискването бенефициентите да са юридически лица, прави напрактика невъзможно усвояването на отпусканите по европейската програма за регионално развитие над 40 милиона лева за обновяване на сгради.
Затова се обсъждат промени в закона за етажната собственост, според които да се въведат алтернативни форми на сдружаване – регистриране на сдружения без 100 процента съгласие, за да може да се кандидатства по програмата,като общите решенията после да се взимат на общо събрание.
Обмисля се и възможността за държавно кредитиране на одобрените кандидати по европейската програма, тъй като средствата по нея се отпускат чак след приключване на обновяването. Всички промени ще бъдат нормативно въведени до края на 2010-а година и от началото на 2011 –а година собствениците на жилища ще могат реално да кандидатстват за държавно и европейско финансиране.
За тези, които вече са санирали своите жилища – ако санирането отговаря на държавните стандарти ще получат пари – ще им бъде приспадната сумата за материалите.
Санирането на парче не е законосъобразно, още повече, че може да се окаже опасно за стабилността на конструкцията, предупреждават експертите.