Производството по издаването на заповед за изпълнение няма характера на открит исков процес. То е заповедно и максимално бързо и опростено, коментира пред в. "Черно море" адвокат Борислав Златев. По думите му заявленията могат да се вземат от районния съд или да се изтеглят от сайта на който и да е районен съд в страната. Става въпрос за бланкови и простички документи за попълване, така че не са необходими специализирани знания. Трябва да се опишат и конкретните дължими суми, поясни юристът. Той допълни, че съдебното заседание е закрито и в 3-дневен срок правосъдната институция излиза със Заповед за изпълнение, която се изпраща на длъжника. Той пък има срок от 2 седмици, за да оспорва решението, след което заповедта влиза в сила и се издава изпълнителен лист за събиране на вземането. Сумите, които дължи некоректният собственик, се събират от съдия-изпълнител.
По силата на закона за етажната собственост решенията на общото събрание за обновяване и извършване на основенен ремонт се вземат с мнозинство, не по-малко от 67 на сто от представените идеални части от общите части на блока. Решения за надстрояване и пристрояване, както и за учредяване право на ползване или право на строеж, се вземат с единодушие, а за изваждане на собственик от жилището му - с мнозинство, не по-малко от 75% от представените идеални части. Във всички останали случаи решенията трябва да получат подкрепата на повече от 50 на сто от дяловете на етажните собственици в даден жилищен блок.
Правим фонд за обновяване
По силата на Закона за управление на етажната собственост трябва да се създаде и поддържа фонд "Ремонт и обновяване". Средствата в него се набират от вноски на живеещите в блока, определени с решение на общото събрание, или от други източници. Законът допуска средствата да се набират и в разплащателна сметка със специално предназначение, която се открива на името на председателя на управителния съвет (управителя) или на сдружението и той движи разпореждането с парите.
На практика след решение на общото събрание сумите във фонда могат да се използват за ремонт, обновяване, реконструкция и преустройство на общите части. Основната цел на фонда обаче е да захрани със средства неотложните ремонти. Ако парите в него не достигат за спешните мерки, домоуправителят трябва незабавно да свика общо събрание, за да се наберат нужните суми. Ако това не бъде направено, заинтересованите лица трябва да се обърнат към кмета на общината или района. Градоначалникът има грижата да извърши проверка и да издаде заповед, с която да задължи собствениците да направят ремонта в определен срок. Заповедта може да се обжалва пред административния съд. Когато тя не се изпълни в срок или е допуснато предварително изпълнение по нея, законът изисква спешният ремонт да се извърши от общината или района. Вложените общински средства после се възстановяват въз основа на заповедта и платежните документи, като се издава изпълнителен лист по реда на Гражданския процесуален кодекс.
Със средства, набрани във фонд "Ремонт и обновяване", могат да се изпълнят и мерките, и указанията от техническия паспорт на сградата, или да се разплатят други разходи, определени с решение на общото събрание.
При ремонт на общите части с предимство трябва да се извършват дейностите от строително-технически характер, които привеждат сградата в съответствие с изискванията в техническия й паспорт.
За реконструкция и преустройство на блока
Разходите се разпределят според притежавания в сградата дял
Парите за поддръжка на общите части пък се събират в зависимост от броя на обитателите
Разходите за ремонт, обновяване, реконструкция и преустройство на общите части се разпределят между собствениците в зависимост от притежаваните от тях идеални части от общите части на сградата.
Ако някой от собствениците извърши ремонт на общите части за своя сметка, харчовете му трябва да бъдат възстановени от останалите съседи или да се приспадат от вноските, които той дължи за фонд "Ремонт и обновяване". Ако разходите му не бъдат възстановени, той има право да предяви иск срещу комшиите си, предвижда законът за етажната собственост.
Консумативните разходи и разходите за текущо поддържане за общите части на етажната собственост пък се разпределят поравно според броя на собствениците и обитателите. Не се събират пари за деца до 6-годишна възраст и за обитатели, които пребивават в блока не повече от 1 месец. Собственик или обитател, който отсъства повече от месец, заплаща за времето на отсъствие 50% от консумативните разходи, но предварително трябва да уведоми домоуправителя писмено.
Тези от съседите, които упражняват професия или извършват дейност в блока, при която достъпът на външни лица е по-голям от обичайния, заплащат консумативни разходи в петкратен размер. Това важи и за собствениците на помещения, които се ползват с нежилищно предназначение. За домашно животно, което се извежда за разходки извън блока, също се заплащат консумативни разходи. Те са в размера, който се определя за един обитател.