Принос за това как изглежда градината днес има д-р Красимир Косев, директор на трите ботанически градини на СУ „Св. Кл. Охридски” – в София, Варна и Балчик, специализирал в Англия, член на Световния съвет на ботаническите градини.
- Д-р Косев, да припомните как и при какви условия е създадена Ботаническата градина в Балчик.
- Градината е създадена през 1955 г. със заповед на министъра на културата и образованието на територията на парковата част на бившата лятна резиденция на румънската кралица и под ръководството на известния български учен ботаник академик Даки Йорданов.
Признателност към тази негова дейност обществеността в Балчик и общински съвет са изразили с факта, че улицата, водеща към Ботаническата градина, носи неговото име.
Навремето с труда на много преподаватели и ентусиасти, работници, жители на град Балчик, е започнало преобразяването на парка на лятната резиденция на кралица Мария в Ботаническа градина с растителни колекции и сбирки за последните 54 години.
- За тези 54 години съществуване може ли да изведете кои са периодите на възход и падение на градината?
- За нас това са години на възход, защото всяка година сме успявали да направим по нещо. Имало е и трудни години за оцеляването ни в резултат на икономически и административни проблеми. Винаги сме полагали усилия и сме се старали да се развиваме през годините. Напоследък развиваме сериозна образователна програма и работа с местните училища. Имаме написана книга с 40 модула за работа с деца и ученици, спонсорирана от Европейския съюз. Направихме градина за достъп на хора с увреждания. В нея има градина за незрящи, която се прави за първи път в България, където етикетите са на брайлова азбука и по своеобразен начин е подходът към тези колекции и растения. Направихме редица неща, свързани с това, да привличаме хората по различен начин, т.е. не ангажираме обществеността само със сложни и недостъпни за хората теории и практики, а просто се съобразяваме с това, че сме място за широк обществен достъп, популяризираме знанията за растителното царство. Това, което правим, за да спечелим хората, е да им показваме напоследък някои интересни ландшафтни архитектурни решения, така че да достигнем до колкото се може по-широк кръг любители на природата и на зеленото царство.
- Какво се случва с колекцията от кактуси и сукуленти и новата оранжерия, където предстои да бъдат преместени?
- Кактусовата колекция продължаваме да я развиваме. Разбира се, имаме по-големи успех при дребноразмерните кактуси. Това е обяснимо, защото старите кактуси като възрастните хора не понасят често преместване от едно място на друго и тази практика, която имахме досега - да ги местим по два пъти в годината, води до тяхното повреждане и загиване. Затова монтирахме една оранжерия, която ще събере тази колекция, аранжирана по съответния начин, и направена достъпна за посетителите през цялата година, а не само за летните месеци, както беше досега.
- С въвеждането на единния електронен билет за комплекса изгладиха ли се противоречията с Двореца и Министерството на културата?
- По-скоро сме решили нещата, свързани с комфорта и удобството на хората, което се дължи на усилията на сегашния ректор на Софийския университет, който успя да постигне това споразумение с министъра на културата. Сега, надявам се, че всички го оценяват, става дума за едно удобство, единен билет и в същото време поравно разпределение на приходите от входен билет за двете ведомства. Доколкото можем да говорим чисто организационно в оперативно отношение мероприятие, няма проблеми.
- Преди десетина дни излезе информация в медиите, че кабинетът Станишев се опитал да отнеме правата на управление на СУ над Ботаническата градина, вярно ли е това?
- За съжаление информацията е вярна. Става дума за опит отново да бъде постигнато преразпределение на правата на управление. Подобно на това, което беше направено преди няколко месеца, за което Върховният административен съд се произнесе и отхвърли решението на Министерския съвет като неправилно и незаконосъобразно.
- На този етап кой какво управлява в този комплекс?
- Дотолкова доколкото аз съм директор на университетски ботанически градини и имам длъжностна характеристика, ние управляваме парковата част с растителните колекции. Има експертни оценки и констатации на Националния институт за паметниците на културата, има ясно обособена паркова част, която е бившата лятна резиденция, и част с естествени екостистеми, които представляват по същество защитената местност. Така че ние много добре знаем какво представляват границите на имота, докъде са защитените местности и докъде са стопанските постройки. Специално аз и моите подчинени не се бъркаме кой къде какво прави.
- Има ли го диалога на местно ниво с ръководството на Двореца?
- Ту го има, ту го няма. Колегите си имат някаква визия по въпроса. За съжаление ние имаме противоречиви дейности от гледна точка на икономическа обособеност, но така или иначе това, което засяга растителния компонент, смятаме, че спокойно си вършим работата. Разбира се, винаги цъка някакъв механизъм, има леки подскоци и пререкания на местно ниво, но смятам, че на фона на общата посока, в която се върви, това не е чак такъв голям проблем засега.
Билетите
Вече има единен билет, което е удобство и равно разпределение на приходите
Мениджмънт
Това, което правим, за да спечелим хората, е да им показваме напоследък някои интересни ландшафтни архитектурни решения