Това се посочва в доклад Международната организация на труда (МОТ), посветен на днешния Световен ден за безопасност и здраве при работа. Акцент в него е „Революционизиране на здравето и безопасността: Ролята на изкуствения интелект и дигитализацията на работното място“, информират от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“.
В публикувания от МОТ доклад по темата за т.г. се посочва, че дигитализацията ще промени света на труда чрез нови възможности за здраве и безопасност при работа. Създателите на доклада смятат, че разширената роботика се отнася до технологии, предназначени да изпълняват задачи, изискващи висока прецизност, адаптивност и автономност и може да подобри производителността и безопасността на работното място чрез намаляване на експозицията на работниците на физически натоварващи или опасни дейности.
В доклада като ново явление се откроява понятието „технострес“. Той се появява като следствие от непрекъснатите технологични промени и затрудненото адаптиране към тях, което понякога изисква по-дълъг и бърз процес на работа.
От гледна точка на здравето и безопасността на работното място от МОТ посочват, че технологиите за цифров мониторинг позволяват непрекъснато проследяване на опасностите на работното място, изпращане на незабавни сигнали и своевременно прилагане на превантивни и контролни мерки. Те се използват все повече във високорискови сектори като минно дело, строителство, селско стопанство, текстил и химикали, където физически натоварващата работа и опасните условия увеличават рисковете от злополуки.
Специално внимание в доклада е обърнато на алгоритмичното управление, което разпределя, наблюдава и оценява работните задачи и представянето на работниците, като по този начин може да се проследи дали те се претоварват, да се осигури подходящо свободно време, а работещите да поддържат добра работоспособност и ефективност.