На 26 април 1986 г. авария в атомна електроцентрала в Чернобил в Украйна на шестнадесет километра от границата с Беларус изпусна огромни количества радиоактивно замърсяване в атмосферата. В 1:23 ч. избухва най-голямата ядрена авария в света, когато мощността на реактора на четвърти блок в Чернобил става неконтролируема. В резултат на експлозията се освобождават огромни количества радиоактивни отпадъци, които преминават през СССР, Източна Европа и Скандинавия, като 60% от радиоактивните вещества падат върху територията на Беларус. Около 200 000 души са евакуирани от своите домове, а последствията от инцидента засягат над 9 милиона души в различни държави.
Човешка грешка е основната причина за аварията, която започва с планова проверка на реактора. След неочаквано намаляване на мощността, реакторът става неконтролируем, което води до два мощни взрива. Вследствие на аварията около 600 000 ликвидатори работят в зоната на бедствието, но много от тях умират или страдат от здравословни проблеми поради високи нива на радиация.
Според доклади, около 2,5 милиона украинци пострадват, включително 300 000 ликвидатори. Чернобилската катастрофа довежда до увеличаване на раковите заболявания, особено рак на щитовидната жлеза сред деца в Русия и Украйна. Много хора в цяла Европа също изпитват последствия от облъчването.
Чернобилската централа е затворена окончателно през 2000 г. и се очаква пълното й демонтиране да приключи до 2065 г. В резултат на инцидента, нов изолиращ саркофаг е построен около реактора през 2016 г. с финансиране от Г-7 и други европейски държави.