Изследвани са 49 проби от вино – 10 по-стари, бутилирани преди 1988 г., и 39 съвременни, събрани от 10 европейски държави: Австрия, Белгия, Хърватия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Италия, Люксембург и Испания. Във всички нови вина е открито наличие на TFA, със средна концентрация от 110 микрограма на литър и пикова стойност до 320 µg/l. За сравнение, такива стойности са над 100 пъти по-високи от установените досега в повърхностни и питейни води. В нито едно от старите вина не е открит TFA. Проучването е извършено в сътрудничество с местни организации от мрежата на PAN Europe.
Нива на TFA в 39 винни проби от 10 европейски държави: Конвенционалните вина са показани като кръгове, органичните вина – като триъгълници. Червеното означава червено вино, жълтото – бяло вино, а розовото – розе.
Паралелно с анализа на TFA, са извършени и тестове за пестициди. В 94% от конвенционалните вина са открити остатъци от до осем различни пестицида. Въпреки това, дори и четири от пет биологични вина без откриваеми пестициди съдържат TFA – доказателство, че замърсяването идва не само от пряко третиране, а и от околната среда.
TFA е краен продукт от разграждането на различни PFAS вещества – група химикали, използвани в пестициди, хладилни агенти и индустриални процеси. Той се натрупва в подпочвени води и растения, а нови токсикологични изследвания показват, че може да е вреден за човешкото репродуктивно здраве. Според доклад на Германската агенция за околна среда, земеделските PFAS пестициди са най-големият приносител към замърсяването на подземните води с TFA – до 76% от годишния принос.
„Това е червен флаг, който изисква решителни действия“, казва проф. Михаел Мюлер от Университета във Фрайбург, който независимо от PAN също е открил сериозно натрупване на TFA в растителни храни и вина. „Най-ниските нива наблюдаваме в био вина от лозя, свободни от химикали от десетилетия – което подсказва, че именно PFAS пестицидите са пряк източник на TFA.“
През май страните членки на ЕС ще гласуват предложението на Европейската комисия за забрана на един от тези пестициди – флутоланил. PAN Europe настоява за незабавно изтегляне от пазара на всички PFAS продукти, както и на флуорираните хладилни агенти, които също допринасят за TFA замърсяването чрез дъждовете.