Посетителите бяха впечатлени от изработката и размера на мозайките, интересуваха се как са били прехвърлени от мястото на разкопките и впоследствие експонирани така, че да се запази красотата им. Възхищаваха се на ювелирната изработка и теглото на монетите от 24-каратово злато, удивени, че могат да видят оригинала на златното съкровище от Марцианопол. Любопитстваха дали Девненските извори съществуват и сега.
Директорът на музея Иван Сутев запозна гостите с историята на древния Марцианопол и ролята на античния град, като една от двете най-големи и влиятелни римски провинции по българските земи. Те разгледаха с интерес съхранените през хилядолетията мозайки, девненското съкровище от златни монети, реставрираните находки от края на II и началото на III век от н.е. и откритията от последните археологически сезони.
Гостите бяха впечатлени не само от мащаба и изяществото на експонатите, но и от начина, по който са съхранени и представени. Не липсваха въпроси – за Девненските извори, за реставрацията на мозайките, за златото, което е оцеляло през вековете. Много от тях не скриха възторга си, че могат да видят с очите си оригиналите – не реплики, а автентични фрагменти от славната античност.
Това е първото масово посещение на австрийски пенсионери у нас от 2006 г. насам. Очаква се до 22 май над 3500 австрийски туристи да посетят Музея на мозайките и други забележителности във Варненския регион.