На фона на това Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) излезе с официална позиция относно казуса със собствеността и управлението на парка. От ведомството подчертават, че са изпълнили всички свои задължения, произтичащи от решението на Върховния касационен съд, с което държавата е призната за собственик на парка. Според министерството ролята му е да осигури преминаването на собствеността към областния управител на София, като това вече е изпълнено.
В официално изявление, цитирано от БНР, се подчертава, че уникални дървесни видове умират, а липсата на адекватна поддръжка е довела до реална опасност за посетителите.
Според семейството, системно не се полагат грижи за дърветата – не се извършва навременно обследване на състоянието им, не се премахват изсъхнали и болни екземпляри, а инвазивни растения като бръшлян задушават цялата растителност. Наскоро паднало дърво, обвито в бръшлян, едва не е причинило сериозен инцидент на бул. „Цариградско шосе“, смазвайки автомобил.
Обръща се внимание и на институционалния вакуум около парка. След като държавата по съдебен път си възвърна собствеността от Столична община, към момента няма яснота кой носи отговорност за управлението и поддръжката му. Същевременно, продължава събирането на входни такси от посетителите.
Историята на парк „Врана“ е тясно свързана с Царското семейство. След решение на Конституционния съд от 1998 г., обявяващо конфискацията на имотите им за противоконституционна, през 2001 г. паркът е дарен на Столична община с условие да се поддържа като природонаучен музей. През 2013 г. обаче, с решение на СО, паркът губи автономността си, след като се слива с дирекция „Паркове и градски градини“.
В изявлението се настоява за спешни действия – включително включване на ботаници, ландшафтни инженери и други специалисти, както и за разглеждане на възможности за международно сътрудничество и обмен на добри практики, чрез побратимяване с други ботанически паркове в Европа.
„Подобен парк не съществува нито в България, нито в Югоизточна Европа. Вместо да бъде съхраняван и развиван, той е оставен да се превърне в болна и опасна джунгла“, гласи позицията.
По-късно от МРРБ излязоха с позиция:
Позиция на МРРБ относно казуса със собствеността и управлението на парк „Врана“
Министерството на регионалното развитие и благоустройството е изпълнило всички свои задължения по казуса със собствеността на парк „Врана“, произтичащи от решение на Върховния касационен съд, с което държавата е призната за собственик.
Подчертаваме, че ролята на МРРБ в този процес е да предостави указания за преминаване на собствеността към областния управител. От страна на министерството това е изпълнено и е възложено на областния управител на област София да предприеме действия за приемане на владението на парка.
Само за последните два месеца ръководството на МРРБ е изпратило 4 писма с напомняне и настойчиво приканване към действия до всички институции, имащи отношение по казуса.