Българското правителство е сериозно притеснено от непрекъснатото нарушаване на Спогодбата за фериботни превози между Варна - Иличовск - Поти/Батуми от украинските превозвачи. Това каза на брифинг министърът на транспорта Петър Мутафчиев, предаде агенция “Фокус”. „Ние считаме, че украинската страна не трябва да се поддава в никакъв случай на търговски натиск и опити да се наруши балансът в превозите от страна на превозвачите, без значение от коя страна са те. Категорично настояваме да се спазват тези правила и това би направила всяка страна, която има претенциите да бъде равноправен член както на НАТО, така и на ЕС. Не можем да приемем бездействието от страна на украинското правителство в тази посока. Нееднократно са водени разговори, включително и официални писма и ноти от българската страна, и ние очакваме украинската страна да предприеме мерки”, каза Мутафчиев.
От близо месец български кораб не е бил товарен на украинско пристанище. Това създава сериозни затруднения на фериботната връзка. „Убеден съм, че украинското правителство ще вземе мерки да не се допускат повече нарушения от страна както на превозвачи от украинска страна, така и на предприятията, които са страна по договора – говоря конкретно за железниците и фериботните терминали”, каза транспортният министър.
„Никоя страна не може да реши, че тя едностранно ще обслужва оборота на която и да е друга линия по това споразумение, защото в това споразумение има реципрочност на превозите от страна на българските и украинските превозвачи, така че линията Поти/Батуми-Иличовск-Варна трябва да се обслужва на реципрочен принцип. Украинската страна сключи отделно споразумение с Грузия за отделна линия, чиято цел отново беше да се изтеглят тези товари и всички тези действия са в защита на един корпоративен интерес от страна на украинските превозвачи, но украинската държава не може да бездейства в тази насока, след като нeколкократно, включително и разговори на най-високо ниво между премиера Сергей Станишев и президента на Украйна са водени в тази посока. Мисля, че едно подобно поведение поставя в сериозен риск и нашите взаимоотношения с Украйна”, коментира Мутафчиев.
Заплашен е стокообменът
Линията Варна - Иличовск - Поти/Батуми е линия с традиции. Линия, която може да обхване в тази криза и малките товари, които имаме. Така че всеки проблем, който се създава, създава проблем на стокообмена между България и Украйна, заяви още министърът на транспорта. „Категорично настояваме украинското правителство да вземе мерки да не допуска подобни нарушения, каквито стават в този момент”, каза Мутафчиев „Ние поискахме да направим една промяна в спогодбата - след приватизацията на БМФ корабите бяха прехвърлени в БМКЦ и определихме БМКЦ като превозвач. Украйна една година не даде съгласие за промяна на спогодбата. След това отново възстановихме като превозвач с ясно решение БМФ. Като в този период, в който очаквахме реакция от тяхна страна, имаше сключен договор между БМФ и БМКЦ за чартър, така че БМФ да продължи да изпълнява своите функции. След това отново определихме БМФ като превозвач, за да не могат да се търсят поводи именно в тази насока за защита на някакви корпоративни интереси да се върви към промяна на спогодбата. За съжаление през този целия период основната цел беше подкрепа на тези корпоративни интереси, което, честно казано, нас като правителство много ни притеснява. Това създава сериозно напрежение между двете страни и мисля, че не е в интерес на никого, както на Украйна, така и на България. Ние винаги сме подкрепяли демократичните процеси в Украйна, подкрепяли сме украинското правителство в тази посока и не бива подобни случаи да създават напрежение и да откриват нови нерешени въпроси между нашите две страни.”
Преговаряме с Грузия за директна линия
В момента България води разговори с Грузия за сключване на спогодба за директна фериботна връзка Варна-Поти/Батуми. Очаква се в най-скоро време тя да бъде подписана. Целта на тази връзка в никакъв случай не е да се дискредитира една линия, която е наложена с времето и която е ефективна и работи до този момент, отбеляза Мутафчиев. По думите на Мутафчиев е трудно да се определи какви са загубите за България за този един месец, в който български кораб не е бил товарен на украинско пристанище..