Силен отзвук предизвикаха проектите на Десислава Георгиева и Ралица Чобанова, насочени към опазване и нов живот за сгради с културна и историческа стойност. И двете бяха оценени с отличие.
Десислава Георгиева се съсредоточи върху реставрацията на къщата на Иван Драсов на ул. „Преслав“ 51 – емблематична, но рушаща се сграда в центъра на града. Нейната идея включва превръщането ѝ в дом за деца със специални потребности, със съзнателен акцент върху социалната изолация, в която често се поставят подобни институции. Проектът е не само архитектурно прецизен, но и социално ангажиран – чрез анализ на ул. „Преслав“ като културна ос на Варна, Десислава предлага възстановяване на градската тъкан с поглед към човека.
Със своя проект „Форум Резонанс – ехо от миналото, гласове от бъдещето“ Ралица Чобанова разработи идея за трансформация на бившите казарми на бул. „8-ми Приморски полк“ в младежки културен център. Мястото е планирано като свободно, споделено пространство за изложби, дебати, лекции и арт събития – мечтаният форум за новото поколение варненци. Ралица съчетава модерни функции с автентични архитектурни елементи и работи в партньорство с Професионалната гимназия по текстил и моден дизайн, която се намира в една от запазените части на казармената сграда.
И двата проекта са разработени под научното ръководство на доц. д-р арх. Жечка Илиева, преподавател във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, която насърчава синтеза между културно наследство и съвременни обществени потребности. Дипломантките представиха не само мащабни архитектурни проекти, но и градоустройствени анализи, графични заснемания и устойчиви визии с грижа към общността.
Сред отличените се открои и Анета Димитрова с проект за нова фабрика за карамелажни бонбони край Велико Търново – реален инвестиционен обект, възложен от водеща българска компания. С ръководител ас. д-р арх. Петър Николов, Анета създава функционална, безопасна и естетически издържана индустриална сграда, която вече се разглежда като възможен вариант за реализация.