Контрамерките, тарифите и търговските инструменти, които ЕС ще приложи, няма да бъдат достатъчни, за да защитят работещите хора. Защитата на заетостта трябва да бъде непосредствен приоритет, казаха още от ЕКП.
Като отправна точка могат да бъдат повторно въведени мерките от инициативата SURE на ЕС, които защитиха работните места и поминъка по време на пандемията. Подкрепата трябва да бъде налична за запазване на работни места в компании, засегнати от тарифите, но не трябва да се използва за увеличаване на печалбите или за дивиденти на акционерите.
Тъй като толкова много хора са изправени пред скок в разходите за живот и заплаха от евентуална загуба на работа, Европа се нуждае от ефективен план за извънредни ситуации, който трябва да бъде подготвен да включва мерки за контрол на печалбите и, ако е необходимо, ограничаване на увеличенията на цените на основните стоки, особено на храните.
Вътрешното търсене трябва да бъде стимулирано. Заплатите и покупателната способност трябва да бъдат защитени и увеличени. Необходими са също големи инвестиции, за да се постигне напредък в технологиите на бъдещето. От съществено значение е постоянен инвестиционен инструмент, основан на общи дългови инструменти, както и преосмислянето на правилата за икономическо управление на ЕС. Европа не може да преодолее тази криза с икономически и финансови ръце, вързани на гърба.
ЕЦБ трябва да се въздържа от увеличаване на лихвените проценти в отговор на всяко увеличение на цените, причинено от по-високи тарифи. Това би било сериозна грешка, която допълнително би дестабилизирала икономиката. Вместо това ще е необходимо намаляване на лихвените проценти.
Производство
Производствените сектори са в окото на бурята. Ограничаването на отговора на търговските ответни мерки няма да защити работните места. Вместо това е необходим двоен подход: механизъм за защита на работните места в стил SURE, съчетан с постоянен инвестиционен механизъм до задачата за приоритизиране на качествени работни места в нестабилна геополитическа среда, и проактивна стратегия на европейската индустриална политика, фокусирана върху стимулиране на вътрешното търсене за европейски вериги за стойност на производството в рамките на европейския пазар. ЕС се нуждае от силен, координиран отговор, който дава приоритет на запазването на работните места и който подкрепя нашите индустрии и укрепва нашата производствена база. Инвестирането в европейската промишленост и подкрепата на нейните работници е от съществено значение за осигуряването на нашата дългосрочна стабилност. Решенията във Вашингтон правят бързия и добре финансиран европейски индустриален план още по-важен и неотложен.
Хранително-вкусова промишленост
Спешно е да се разработят програми за подкрепа за региони и клонове, които са по-зависими от износа на храни за САЩ, като ресурсите трябва да бъдат свързани със социалните условия. Секторът на хранително-вкусовата промишленост вече е сериозно засегнат от въздействието на изменението на климата и нестабилността на пазарите на хранителни стоки. Стабилността, предвидимостта и справедливият достъп до международните пазари са ключови за осигуряването на устойчив растеж и създаването на качествени работни места. Потенциалните ответни мерки, засягащи сектора на хранително-вкусовата промишленост, могат да бъдат контрапродуктивни и разрушителни за веригите за доставка на храни, като представляват допълнителна заплаха за работните места и продоволствената сигурност.