Сърдечните проблеми могат да бъдат ранен признак на деменция
Хората с ранни признаци на сърдечни заболявания може да изпитват и промени в мозъка – по-конкретно намален обем на мозъчната тъкан, което може да бъде ранен индикатор за деменция. Това сочи мета-анализ, публикуван на 26 март 2025 г. в Neurology, медицинското списание на Американската академия по неврология. Въпреки че проучването установява връзка между сърдечното и мозъчното здраве, то не доказва, че сърдечните проблеми директно причиняват загуба на мозъчни клетки.
По-доброто сърдечно здраве е свързано с по-голям обем на мозъка
„Този преглед показва, че по-доброто сърдечно здраве е свързано с по-голям мозъчен обем, което предполага, че запазването на сърдечната функция може да помогне за поддържане на мозъчното здраве, паметта и когнитивните способности с напредване на възрастта“, казва водещият автор на мета-анализа д-р Франк Волтерс от Медицинския център на университета Еразъм в Ротердам, Нидерландия. „Тези резултати подчертават важността на ранното откриване и лечение на сърдечни заболявания.“
Мета-анализът включва седем проучвания от Европа и САЩ с общо 10 889 участници на средна възраст 67 години. Изследванията измерват ранни признаци на сърдечни проблеми, включително систолна и диастолна дисфункция. Систолната дисфункция възниква, когато лявата камера на сърцето не може да се свива нормално и да изпомпва кръв ефективно. Диастолната дисфункция се появява, когато лявата камера не се отпуска правилно между ударите и не се изпълва с кръв. В проучванията са използвани и ЯМР сканирания на мозъка за измерване на обема на мозъчната тъкан.
Сърдечната дисфункция е свързана със свиване на мозъка
Анализът установява, че хората с умерена до тежка систолна дисфункция са по-склонни да имат по-малък общ мозъчен обем в сравнение с тези с нормална систолна функция. Също така, хората с диастолна дисфункция имат по-малък общ обем на мозъка и по-малък хипокампус – зона, която играе ключова роля за паметта.
Дори леката дисфункция оказва влияние върху мозъка
„Мета-анализът показва, че дори леката диастолна дисфункция е свързана с влошено мозъчно здраве“, казва Волтерс. „Оценяването на пациентите със сърдечни заболявания, особено с диастолна дисфункция, за проблеми с паметта и когнитивните способности може да ни помогне да открием когнитивния спад навреме и да започнем ранни интервенции.“
Ученият подчертава, че са необходими допълнителни изследвания, за да се разбере по-добре връзката между сърдечното и мозъчното здраве, особено относно дългосрочните здравни последствия.
Ограничение на анализа е, че повечето участници са били от бяла раса, което означава, че резултатите не могат да бъдат обобщени за по-разнообразни популации.