Всички отговорни институции докладваха какво е направено и установено до момента. Първите резултати от пробите, взети от "Басейнова дирекция" доказват, че действително се касае за нефтени продукти, попаднали в морските води.
По думите на шефа на структурата Явор Димитров тази сутрин са получили сателитна снимка, показваща тъмно петно в морето в близост до Варна. Той предлага петното да бъде проконтролирано на място, за да се потвърди дали става въпрос за нефтено петно или за някакъв отблясък на водната повърхност.
"Морска администрация" по-скоро продължава да изключва възможността разливът да идва от вътрешността на морето.
Във връзка с излезлите в социални медии снимки на мазутени топчета на плажовете в района на Галата и Ракитника ще бъдат направени проверки на място още днес и ще бъдат взети проби. Според специалистите е напълно възможно топчетата да са резултат от вече регистрирания разлив и теченията. Такива топчета мазут се очаква вероятно да излизат още определен период от време.
Междувременно след почистването на брега има събрани 140 чувала, който следва да бъдат депонирани, за да може да бъде унищожен опасният отпадък.
Проверката на деветте кораба, които са били на рейд по време на случилото се продължава. Вече са инспектирани шест и няма основание да се счита, че те са източник на замърсяването.
За насочване на усилията в посока установяване на виновника настоя шефът на РИОСВ Ерджан Себахтин. Той е убеден, че се касае за умишлени действия и най-вероятната виновник е сред плавателните съдове на рейд. Заяви, че ще сезира Прокуратурата за случилото се.
Община Варна заяви, че може да съдейства с унищожаването на отпадъците, както и с облитането с дрон, който да показва отвисоко актуалната обстановка.
Екипи на Басейнова дирекция продължават да обследват около всички плажове, стана ясно по време на днешното заседание.
Областна администрация продължава активната координация между институциите, които контролират чистотата и опазването както на морските води, така и на брега. Ако се наложи ще се извърша вторично почистване на зони от плажната ивица, от които вече е премахнато първоначалното замърсяване. Мониторингът на засегнатите от разлива зони ще бъде засилен до пълното им почистване. Пробонабирането ще продължи до окончателното разрешаване на възникналата от разлива ситуация и получаване на резултати, които гарантират безопасността и здравето на жителите и гостите на Варна.