Заповедта засяга около 532 000 души от четирите държави, които са пристигнали в Съединените щати от октомври 2022 г. Те са дошли с финансови спонсори и са получили двугодишни разрешителни за пребиваване и работа в САЩ. Секретарят по вътрешната сигурност Кристи Ноем заяви, че те ще загубят правния си статут на 24 април или 30 дни след публикуването на известието във Федералния регистър.
Новата политика засяга хора, които вече са в САЩ и са попаднали в програмата за хуманитарно условно освобождаване. Това е в съответствие с по-ранно решение на администрацията на Тръмп да прекрати така наречената „широка злоупотреба“ с хуманитарното условно освобождаване – дългогодишен правен механизъм, който президентите са използвали, за да позволят на хора от държави с войни или политическа нестабилност да влязат и временно да останат в САЩ.
По време на кампанията си Доналд Тръмп обеща да депортира милиони хора, които пребивават незаконно в САЩ. Като президент той също така ограничи законните пътища за имиграция.
Министерството на вътрешната сигурност заяви, че условно освободените лица без законно основание за пребиваване в САЩ „трябва да напуснат“ преди датата на прекратяване на техния статут.
„Условното освобождаване по своята същност е временно и само по себе си не представлява основание за получаване на имиграционен статут“, се казва в изявление на ведомството.
Преди новата заповед, бенефициентите на програмата можеха да останат в САЩ до изтичане на техния временен статут, въпреки че администрацията беше спряла да обработва молбите им за убежище, визи и други заявления, които биха могли да им позволят да останат по-дълго.
Решението на администрацията вече е оспорено във федералните съдилища.
Група американски граждани и имигранти съдят администрацията на Тръмп за прекратяване на хуманитарното условно освобождаване и настояват за възстановяване на програмите за четирите националности.
Юристи и активисти осъдиха решението на правителството.
„Тази мярка ще предизвика ненужен хаос и разбити сърца за семейства и общности в цялата страна“, каза Карен Тумлин, основател и директор на Justice Action Center – една от организациите, които заведоха делото в края на февруари. Тя нарече решението „безразсъдно, жестоко и контрапродуктивно“.
Администрацията на Байдън позволи на до 30 000 души месечно от четирите страни да влизат в САЩ за две години с разрешение за работа. Освен това Вашингтон убеди Мексико да приема обратно същия брой мигранти от тези страни, тъй като САЩ могат да депортират само малцина от тях, ако въобще.
Куба обикновено приема около един полет с депортирани лица на месец, докато Венецуела и Никарагуа отказват да приемат обратно свои граждани. И трите държави са сред основните противници на САЩ.
Хаити прие много депортационни полети, особено след вълната от мигранти от страната в малкия граничен град Дел Рио, Тексас, през 2021 г. Въпреки това, Хаити е в постоянни сътресения, което затруднява усилията на САЩ за депортиране.
От края на 2022 г. повече от половин милион души са пристигнали в САЩ по тази програма, известна още като CHNV. Тя беше част от подхода на администрацията на Байдън – насърчаване на мигрантите да използват нови законни канали, докато се затягат мерките срещу незаконното преминаване на границата.