Електронното разрешение за пътуване (ETA) може да бъде закупено онлайн за £10 (12 евро), като цената му ще нарасне до £16 от 9 април. Системата, подобна на ESTA, използвана в Съединените щати, ще бъде задължителна за всички европейски посетители от 2 април, след като беше въведена за граждани на САЩ, Канада и други държави с освобождаване от виза през януари.
„Чрез дигитализация на имиграционната система, ние отваряме пътя за безконтактна британска граница“, заяви министърът на миграцията Сима Малахотра, когато порталът за заявления беше открит за първи път в началото на този месец.
„Разширяването на ETA по целия свят укрепва нашия ангажимент за подобряване на сигурността чрез технологии и иновации.“
Разрешението позволява престой до шест месеца и е валидно за две години. То е задължително за всички пътници, включително малолетни и бебета.
Заявленията, които могат да се подадат чрез мобилно приложение или през правителствения уебсайт, са отворени за европейците от началото на март. От сряда, гражданите на около 30 европейски държави – включително всички членки на Европейския съюз, с изключение на Ирландия – ще трябва да имат електронното разрешение, за да влязат във Великобритания, която напусна ЕС през 2020 г.
Кандидатите ще трябва да предоставят снимка на паспорта си и на лицето си. Процесът отнема около 10 минути, според Министерството на вътрешните работи.
В повечето случаи решението за заявлението се взема в рамките на минути. Въпреки това правителството препоръчва да се оставят до три работни дни за обработка на заявлението.
Ако е успешно, ETA се свързва цифрово с паспорта на кандидата.
Пътниците, преминаващи през въздушната част на летището без да преминават през британската граница, са освободени от схемата, след натиск от страна на летище Хийтроу, което се опасяваше от загуба на пътнически поток през най-натовареното летище в Европа.
Само летищата Хийтроу и Манчестър имат предвидени условия за въздушен транзит във Великобритания. През 2024 г. през Хийтроу преминаха почти 84 милиона пътници – една трета от които бяха от съседния ЕС.