Първоначалната идея бе да бъде изслушан зам.-кметът по инженерната инфраструктура Димитър Кирчев, но в крайна сметка към заседанието се присъединиха кметът Благомир Коцев, както и представители на снегопочистващите фирми.
Такса готовност
Съветниците поискаха да научат повече за такса готовност за изпълнение на дейностите по зимно поддържане , която получават фирмите ЕТ „Станка Василева“, поддържаща район „Одесос“, и „ДЗЗД Зимно Варна 2025” (консорциум с участници „Пътища и мостове” ЕООД и „Пътно строителство“ АД), която поддържа „Приморски“, „Младост“ и „Владислав Варненчик“. Район „Аспарухово“ се поддържа от ДЗЗД „ЗМБГ Зебра“, която е в договорни отношения по стари условия без такава такса.
Първите две фирми имат сключени контракти с Общината в края на декември миналата година след проведена обществена поръчка. В договорите има заложена въпросната такса готовност, каквато предшествениците им не са получавали. Според новите условия на всяка от фирмите трябва да се плащат за всеки район, който поддържа, средно по 57 хил. лева месечно без ДДС в периода януари-март. Това означават общи близо 700 хил. лева без ДДС за четирите района.
сн. Kpacumupa TogopoBa
Средствата отиват за подсигуряване на 24-часова готовност за изпълнение на дейностите по зимно поддържане. В ангажимента на фирмите влиза да следят метеорологичните условия и при нужда да предприемат необходимите действия. Изисква се да поддържат дежурен диспечер, дежурен в луговото пространство и дежурен товарач на инертни материали, а също и дежурен автомобил.
От снегопочистващите фирми обясниха, че парите са им нужни, за да могат да покрият основните си разходи като заплати, средства за материали и поддръжка на техниката дори и когато няма усложнена зимна обстановка.
От администрацията посочиха, че са се принудили да съгласят на искания икономически стимул и да го заложат в договорите, защото иначе никоя фирма не желаела да се включи в обществена поръчка. Това станало причина за провал на първата обявена.
„Още, когато влязох в тази администрация всички, които имаха отношение към снегопочистването, най-често пътни фирми, отказваха и казваха, че това ще бъде последната година - 2023/2024, в която ще почистват и ще извършват услугата без да имат някакъв вид абонамент. През 2024 променихме условията и заложихме такса готовност. Въпреки това повечето големи пътни фирми не се явиха на поръчка”, коментира кметът Благомир Коцев. Той допълни, че очевидно таксата е нямала нужния резултат, обещан от фирмите, ще бъдат наложени съответните глоби по договор. Те могат да са от 5 хил. до 10 хил. лева за непочистена улица след подаден сигнал до фирмата в зависимост от времето, за което не е реагирала. Необработени улици, които е трябвало да бъдат обслужени по договор, във Варна има десетки. Точният размер на санкциите следва да стане ясен до седмица.
Къде и на кого са пропуските
По време на заседанието така и не стана ясно точно колко машини са били на терен по време на снеговалежа и в колко часа са излезли да чистят и обработват пътищата. Този отговор не можа или не пожела да даде дори присъстващия представител на ДЗЗД „Зимно Варна 2025” Росен Колелиев.
Дружеството, отговарящо за поддръжката в „Приморски“, „Младост“ и „Владислав Варненчик“ и сключило договори с Общината за над 1 млн. лева, отнесе най-много критики за ситуацията в града. И това съвсем не е случайно, защото именно в тези части пътищата стояха непочистени, а снегорините бяха сравнявани с бели лястовици. Колелиев не пожела да каже и кога машините са излезли да чистят. Посочи само, че по договор за трите района трябва да осигурят 18 машини. Оказа се обаче, че част от екипите на фирмата били насочени към други населени места като Старо Оряхово и Дългопол. Не могли да стигнат до Варна заради лошото време.
Колелиев не отговори и на въпрос защо не са почистили маршрутите на градски транспорт, след като имат ангажимент по договор за това. Вследствие стотици хора чакаха на студа или им се наложи да вървят пеш след закъсване на автобус, закъснявайки за работа.
„Когато има такива сложни метеорологични обстоятелства има и такива методи. Примерно няма да отидете рано на работа.“, каза представителят на фирмата.
Името на „Пътища и мостове“, чийто управител е Колелиев, не изплува за първи път при проблемно снегопочистване. През 2017 година няколко варненски общини също бяха блокирани със сняг. Тогавашният регионален министър Лиляна Павлова потърси отговорност на фирмата за случилото се в части от областта.
Лошата организация в трите района и по-късното излизане на техниката в трите района отчете и кметът. По думите му фирмите в „Аспарухово“ и „Одесос“ са се справили далеч по-добре. Договорът за централния район е за близо 300 хил. лева без ДДС.
Коцев обясни, че е получил уверение от ДЗЗД „Зимно Варна“ 2025 в деня преди снеговалежа, че разполага с всички изисквани машини и е в пълна готовност. Такова уверение е получил и от останалите две фирми.
„За съжаление на терен нещата бяха различни. Затова ще си понесат последствията. Има си договор, клаузи по него за съответните глоби.“, каза Коцев.
Кметът коментира пред медии, че отговорността за случилото се е обща и не само на фирмите, а и на администрацията.
По думите му проблемната фирма действително разполагала с машините по договор и това било проверено при предходния снеговалеж. Липсата на достатъчно техника сега вероятно се дължала на пренасочване към други населени места. Наблюдението на GPS системата показало, че във всеки от районите имало по 2-3 машини в различно време при изискуем минимум от шест.
„Както за сметопочистването, така и за снегопочистването контролът е свързан с много хора на терен. Другите големи общини като София и Пловдив имат инспекторати. Във Варна няма. Ние разчитаме на районните кметства да имат по няколко души.“, каза още Коцев по отношение на контрола от страна на администрацията.
„По договор трябваше да има 18 машини, а те от самото начало бяха 5-6, а сутринта 3. Това наложи след късния следобед да се вземе решение да се привлече техника от друг район. Днес правим организация да влезем в малките странични улици, които също трябва да бъдат обработени, В момента щабът работи на терен са районни инспектори и до края на деня ще обработим по-голяма част от тях.“, каза зам.-кметът Димитър Кирчев.