Хибридните операции включват случаи на шпионаж, саботаж, вандализъм, кибератаки, кампании за дезинформация и три атаки срещу подводна инфраструктура в Балтийско море. В повечето случаи никой не е ранен, но руските тайни служби изглежда вече не се свенят да причиняват цивилни жертви, пише "Die Zeit" в преамбюла на своето разследване.
Новото, подчертава Die Zeit, е, че Русия не изпраща обучени агенти за тази цел, а вербува незамесени лица, хора, които преди това не са имали нищо общо с разузнаването и политиката. Те са привлечени чрез групи в Telegram и частни контакти. В зависимост от мащаба на операцията им се обещават няколкостотин, понякога няколко хиляди долара.
Нископрофилни агенти или агенти за еднократна употреба - така разузнавателните служби наричат тези, които извършват саботаж. Чрез тези действия Русия иска да тества отбранителните способности на членовете на НАТО, да търси уязвими и слабо защитени точки в инфраструктурата, да претовари разследващите органи и да предизвика хаос.
Според списъка, предоставен от Die Zeit, такива хибридни атаки са претърпели Германия, Франция, Обединеното кралство, Чехия, Словакия, Полша, Румъния, България, Естония, Латвия, Литва, Финландия и Швеция.