През последните няколко дни се появиха съобщения за още една инфекциозна болест, която бързо се разпространява в Китай. Този път вирусът е човешки метапневмовирус (HMPV).
Човешкият метапневмовирус е респираторен вирус, открит през 2001 г. в Нидерландия.
Вирусът за първи път беше свързан с болестта при хора преди около 25 години от холандски изследователи , които идентифицираха вируса при деца, които имаха заболяване, подобно на Респираторно-синцитиалният вирус (RSV.) Същото това проучване показа, че вирусът не е нов, тъй като архивирани проби от 50-те години на миналия век показват, че всички деца в проучването са имали антитела срещу HMPV до петия си рожден ден. Други изследвания показват, че HMPV се е отделил от птичия преди около 300 години.
Той причинява симптоми, подобни на грип или настинка, като кашлица, треска, хрема, възпалено гърло и умора. Инкубационният период е между три и шест дни. В някои случаи инфекцията може да доведе до по-сериозни усложнения като бронхит или пневмония, особено при малки деца, възрастни хора и лица с отслабена имунна система.
В България през 2024 г. са регистрирани 28 случая на метапневмовирус, като последните два са от септември. Заболяването не е ново за страната. Около 75% от доказаните случаи са при деца до 5-годишна възраст, а над 97% – при деца до 11 години. Специалистите прогнозират, че пикът на заболяването ще бъде в периода януари – април, но се очакват само единични случаи.
Метапневмовирусът се разпространява по въздушно-капков път или при контакт със заразени повърхности. Няма налична ваксина или специфично антивирусно лечение за HMPV; терапията обикновено е насочена към облекчаване на симптомите.
Вирусът е разпространен в различни части на света, като огнищата му са по-чести през по-студените сезони. Наскоро бяха потвърдени случаи в Гърция и Румъния. За предпазване от инфекция с метапневмовирус се препоръчва спазване на добра хигиена, избягване на близък контакт с болни хора и редовно миене на ръцете.
Ситуацията с HMPV е много различна от ситуацията с COVID в началото на 2020 г. За разлика от COVID, HMPV не е нова инфекция и при повечето хора вече има значителен имунитет от много предишни инфекции. Освен това „F протеинът“ – една от основните мишени на повърхността на HMPV, към която нашите антитела се захващат, за да го неутрализират – остава стабилен от десетилетия, което предполага, че нов вариант е малко вероятен.