Покойният крал Константин II и членовете на семейството му бяха лишени от гръцко гражданство през 1994 г. в спор с правителството за бивша кралска собственост и заради твърдения, че той отказва да се откаже от каквото и да е право на гръцкия трон за своите потомци.
Служителят на вътрешното министерство Атанасиос Балерпас каза, че роднините на покойния крал, който почина миналата година на 82-годишна възраст, са подписали в четвъртък декларация, признаваща републиканското правителство и приемайки ново фамилно име, De Grece – на френски „от Гърция“.
„Разрешава се исторически висящ въпрос“, каза Балерпас пред държавното радио. „Нека сега да погледнем към бъдещето. Мисля, че това е добър момент, защото затваря врата от миналото и сега можем да гледаме напред като хора.”
Решението за гражданството беше публикувано в правителствения вестник в петък (Β 7035/2024), което означава, че De Grece могат да кандидатстват за държавни лични карти и гръцки паспорти.
Решението обхваща и петте деца на Константин II и бившата кралица Ан-Мария – Алексия, Павлос, Николаос, Теодора и Филипос – както и петима от внуците на покойния крал.
Гръцката монархия беше премахната с референдум през декември 1974 г., когато гласоподавателите с голямо мнозинство подкрепиха републиканската конституция, месеци след падането на седемгодишната военна диктатура.
Членове на кралското семейство са живели в изгнание в продължение на десетилетия, преди Константин да се върне като частен гражданин на седемдесетте си години. Те бяха лишени от гръцкото си гражданство през 1994 г. по време на съдебна битка за бившия кралски имот, който сега е държавна собственост.
Преди това те бяха отказали да приемат фамилно име, дистанцирайки се от името Глюксбург, присвоено в закон от 1994 г., което според тях ги свързва твърде тясно с германския им произход и ги кара да изглеждат по-малко легитимни гърци.
Депутати от лявоцентристки и леви опозиционни партии твърдят, че на бившите членове на кралското семейство не е трябвало да бъде разрешено да избират собственото си фамилно име, но не се противопоставиха на правото им на гражданство.
Някои депутати от лявоцентристки и леви опозиционни партии възразиха срещу фамилното име, избрано от бившите членове на кралското семейство, твърдейки, че звучи като титла, а не като стандартно фамилно име, но не се противопоставиха на правото им на гражданство.