В случай на евентуално умъртвяване на животните, стопаните трябваше да бъдат обезщетени в рамките на седем дни след обезопасяване на огнището. Въпреки това, служебната власт определи ситуацията като опасна, но увери, че няма да предприема крайни мерки.
Достъпът до фермата във Велинград е ограничен, но въпреки това има моменти, когато хора се приближават до стадото. Днес по обяд напрежението ескалира, след като екипи се опитаха да дезинфекцират входа към фермата. Стопаните обаче попречиха на действията, заявявайки, че мярката е закъсняла и ненужна, и прогониха екипите.
Собственикът на фермата твърди, че стадото му е здраво, като посочи раждането на агнета тази сутрин като доказателство за доброто състояние на животните. Той остава твърдо против трета проба, изразявайки съмнения за евентуална манипулация по време на нейното вземане.
Ръководството на БАБХ проведе среща с адвоката на собствениците на стопанствата с обявено огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград
Ръководството на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) проведе среща с адвоката на собствениците на засегнатите стопанства във Велинград, г-жа Яничка Якимова. На срещата присъстваха изпълнителният директор на БАБХ д-р Светлозар Патарински и началникът на отдел „Здравеопазване на животните“ д-р Даниел Денев.
Целта на срещата бе обсъждането на предложението, взето на заседанието на Централния епизоотичен съвет, пробите от стадата с установено заболяване чума по дребните преживни животни да бъдат изпратени в референтната лаборатория в Монпелие, Франция за потвърждаване, като мярка за повишаване на общественото доверие в работата на институциите.
След извършена проверка, г-жа Якимова потвърди невъзможността да бъдат изпратени проби директно в референтната лаборатория в Монпелие, без преди това да преминат през Националната референтна лаборатория на България.
БАБХ изпрати в европейската лаборатория в Монпелие взетите проби за препотвърждаване на резултатите.
Ръководството на БАБХ припомни, че в съответствие с член 100 от Регламент (ЕС) 2017/625, Националната референтна лаборатория на България е официално определена за изследване на проби, като това е публикувано и в уебсайта на Европейската комисия в секцията за референтни лаборатории на ЕС. В този контекст пробите отиват първо в Националната референтна лаборатория, след което се изпращат в лабораторията в Монпелие, която е референтна за целия Европейски съюз.
Д-р Светлозар Патарински подчерта, че единствено националните референтни лаборатории на държавите-членки на ЕС имат право да изпращат проби за потвърждение в Монпелие. Ръководството на БАБХ увери, че агенцията ще продължи да следва стриктно всички изисквания на европейското и националното законодателство в процеса на изследване на заболяването.