Общите загуби на вода във водоснабдителните системи за ВиК операторите са над 60%. Със загуби над 70% са ВиК операторите в Монтана, Плевен, Търговище, Разград, Ямбол, Хасково, Добрич и София-област, а над 80 на сто – в Сливен, Шумен и Перник.
Съгласно данните в Националния доклад за състоянието и опазването на околната среда в Република България, през 2022 г. общите загуби на вода от подадената вода от ВиК се оценяват на 485,43 млн. куб. м. Това е около 18 пъти годишното количество подадена вода на вход водоснабдителна система от ВиК в Плевен, или 1/4 от общите загуби са достатъчни за да покрият нуждите за една година на водните дружества в Бургас, Плевен, Шумен и Търговище.
По време на заседанието стана ясно, че язовирите за питейно-битово водоснабдяване в страната към момента са запълнени на 61%.
По данни на НИМХ, 2024 г. е с валежи под климатичната норма и се определя като суха година. Валежният дефицит е най-силно изразен през месеците февруари (-63%) и октомври (-66%). Сушата е най-силно изразена в Северозападна България и по Черноморското крайбрежие. Тя продължи и през август, като най-тежко засегнати са западната част на Дунавската равнина и Горнотракийската низина.
След дискусия, в която бяха изразени редица становища, коментари и предложения, участниците в заседанието на Висшия консултативен съвет по водите се обединиха около няколко препоръки с цел изпълнение на политиките в сектори „ВиК“ и „Напояване“. Сред тях са съществено намаляване на загубите на вода – с план и график за постигане, осигуряване на резервни водоизточници за питейно-битовото водоснабдяване на населените места, водоснабдяващи се от язовир Камчия (Бургас и Южното Черноморие, които бяха посочени като проблемни), както и насърчаване на общините и приоритетно изпълнение на проекти, които имат отношение към решаване на проблеми във водоснабдяването на населените места.