Процесът се провежда в 50-километровата ваксинална зона по северната, западната и южната сухопътна граница на страната и в 20-километровата зона по поречието на река Дунав и обхваща 23 области.
Специално оборудвани самолети ще разпръснат около 1,5 мил. примамки от въздуха, а в нелетателните зони ваксините ще бъдат заложени ръчно. Предвидено е кампанията да стартира от летище Лесново, София - област и ще продължи до края на месец ноември, в зависимост от атмосферните условия.
Примамките ще бъдат разпръснати на територията на областите Перник, Кюстендил, Смолян, Кърджали, Хасково, Добрич, Силистра, Видин, Монтана, Благоевград, Пазарджик, Ямбол, Бургас, Пловдив, Стара Загора, София област, околностите на София-град, Шумен, Разград, Русе, Велико Търново, Плевен и Враца. Ваксини няма да бъдат разпръсквани над населените места и водоемите.
Около София и около АЕЦ Козлодуй примамките ще бъдат разпространени ръчно от специално обучени лица.
Ваксиналните примамки са с формата на кубче и специфична миризма, която привлича хищниците. При случаен контакт с примамките е добре да се извърши консултация с лекар. Ваксините не представляват опасност за здравето на останалите диви животни.
Контролът на извършената ваксинация включва: контрол на приемането на ваксинални примамки, серологичен надзор, чрез откриване на антитела срещу вируса на беса в кръвни проби от ваксинирани животни.
Препоръчително е домашните животни да се държат затворени или на повод, за да не приемат примамките.
Напомняме, че болестта бяс е опасно вирусно заболяване, което засяга всички бозайници и човека, с фатален край. Дивите хищници са основен резервоар на болестта бяс у нас, като това са главно лисиците и в по-малка степен чакалите. Стратегията на България за превенция и изкореняване на заболяването включва орална ваксинация на лисици и ежегодна ваксинация на кучета.