Бакалян даде ценни съвет как да се разпознае фалшификатът.
По думите му, когато вдигнете банкнотата към светлината, ако е истинска, ще се види, че в частта на водния знак тя е по-тънка и прозрачна, а когато е фалшива, е просто рисунка.
Холограмната лента на истинските банкноти образува цветовете на дъгата. Ако банкнотата е фалшива, тя е просто сребриста, поясни още Макс Баклаян.
Според Баклаян няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната, това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България.
Когато става въпрос за банкноти с голяма деноминация като 500 евро, качеството на фалшификата трябва да е изключително добро, за да бъде приета от системата, посочи той.
При фалшивата банкнота обаче хартията е по-дебела, а водният знак - по-скоро рисунка. Освен това, нивото на печат не е толкова прецизно, колкото при истинската, допълни финансовият експерт.
Задната страна на фалшивите банкноти не е толкова добре изработена, защото хората гледат основно предната, подчерта той. По думите му, най-често фалшифицираните банкноти са и най-използваните.