Политически и криминални затворници в Германия по време на ерата на Студената война са били принудени да произвеждат плоските мебели за IKEA. Разкритията излязоха наяве в шведски и германски медии преди повече от десетилетие, което накара компанията да възложи независимо разследване.
Затворниците са произвеждали мебели за IKEA, глобален гигант в индустрията за обзавеждане на дома, още през 70-те и 80-те години на миналия век, установи разследването, проведено от одиторите Ernst & Young. Представителите на IKEA по това време вероятно са били наясно, че политическите затворници са били използвани за допълване на работна ръка, се казва в доклада, цитиран от CNN.
Бившата Източна Германия беше окупирана от Съветския съюз от 1949 г. до 1990 г., който установи твърда комунистическа държава, известна като Германската демократична република или ГДР. Десетки хиляди затворници са били принудени да работят във фабрики, от което много западни компании се смята, че са се възползвали.
В изявление IKEA Германия обяви, че доброволно ще вложи 6 милиона евро в новия правителствен фонд, създаден за предоставяне на компенсации на жертвите на източногерманската диктатура.
След десетилетия на кампании от групи на жертвите, управляващото коалиционно правителство на Германия предложи през 2021 г. да се създаде фонд за бедстващи. Германският парламент ще гласува създаването му през следващите седмици, въпреки че тази стъпка се разглежда като чиста формалност.
Изявлението на IKEA добавя, че плащането е резултат от продължили години разговори между германския клон на компанията и Съюза на асоциациите на жертвите на комунистическата диктатура (UOGK) - организация, която се описва като работеща, за да гарантира, че неправилно осъдените в комунистическа Германия получават правосъдие в днешната конституционна държава.
Дитер Домбровски, председател на UOGK, описа развитието като „новаторско“.
„След като стана известно, че компанията се e занимавала с принудителен затворнически труд, IKEA прие нашата покана за разговор. Заедно поехме по пътя на просветлението.“
„Надяваме се, че други компании ще последват примера“, добави Домбровски.
Според UOGK IKEA е една от многото компании, които са се възползвали от принудителния затворнически труд в комунистическа Германия. Бившият председател на UOKG Райнер Вагнер предупреди през 2012 г., че IKEA е „само върхът на айсберга“, като призова компаниите да компенсират бивши затворници, които все още носят психологическите белези от лишаване от свобода и принудителен труд.