От ведомството, което управлява водите на 52 комплексни и значими язовира, призоваха да се предприемат спешни действия за осигуряване на питейно-битовото водоснабдяване на населените места по Южното Черноморие, както и ВиК операторите да прецизират заявките си за годишен график за 2025 г., като съобразят всички възможни резервни и алтернативни водоизточници, разрешените лимити в издадените разрешителни и наличните обеми в язовирите.
Необходимо е също така ВиК операторите да приведат в съответствие със законовите изисквания всички водовземания за питейно-битово водоснабдяване на населението, посочват от екоминистерството.
Наличният полезен обем на комплексните и значими язовири към 25 октомври е 2370 млн. куб. м, което е с 88 млн. куб. м, по-малко от този в предходния месец. За ноември се налага да бъдат намалени разрешените водни обеми – предвижда се да се ползват 442,200 млн. куб. м, което е с 29,552 млн. куб. м по-малко от разрешените за октомври водни обеми.
След извършен анализ на количествата в комплексните язовири за периода 2010-2024 г., е видно задържане на ниски обеми през последните няколко години, като притокът до момента е относим до или по-нисък от този, характерен за много суха година.
Към настоящия момент с ниски нива в сравнение с предходни години, предвид липсата на пролетно пълноводие и постъпил приток за условията на много суха година (т.е. година с констатиран приток с обезпеченост за 95%), са язовирите „Тича“, „Камчия“, „Ястребино“, „Ясна поляна“ „Асеновец“, „Среченска бара“, „Йовковци“, „Калин“ и „Карагьол“, използвани за питейно-битово водоснабдяване, и „Домлян“, „Пясъчник“, „Тополница“, „Копринка“ и „Жребчево“, от които се използват значителни водни обеми за напояване.
Справка в Ежедневния бюлетин за състоянието на водите, издаван от МОСВ, показва, че наличният полезен обем на язовир „Камчия“ към 4 ноември е 32,1 млн. куб. м, което е малко над 20 на сто от полезния му обем. Средният денонощен приток е 0,011 м/сек, докато дневният разход е 2,129 м/сек. Водоемът снабдява с вода Варна и Бургас.
Обезпокоително е положението и с язовир „Цонево“. По последни данни наличният му полезен обем е 82,2 млн. куб. м, което е 26,6% от полезния обем. „Цонево“ се използва основно за промишлено водоснабдяване и напояване.