Природозащитниците изтъкнаха, че електроенергията от вятъра е ключова за постигане на целите на Европейския съюз да се постигне 20% дял на възобновяемата енергия от общото потребление и да се намалят емисиите от парникови газове най-малко с 20%.
В същото време има доказателства, че неподходящото местоположение на ветроенергийните системи има значително отрицателно въздействие върху природата. А спирането на загубата на биологичното разнообразие е друг ключов приоритет на ЕС, заявиха от коалицията.
За съжаление досегашната практика на ветроенергийните проекти в България е тревожна. През ноември 2008 г. Европейската комисия стартира наказателна процедура срещу страната за недобро опазване на защитена зона от Натура 2000 „Калиакра”, където един от основните проблеми е изграждането на ветрогенератори.
С решение на министъра на околната среда и водите от 2004 г. се изисква изготвянето на Стратегическа екологична оценка на Националната програма за добив на електроенергия от възобновяеми енергийни източници 2005 – 2013 г. Такава оценка не е разработена и целият сектор се развива стихийно, без да има насоки за опазване на околната среда и биологичното разнообразие. В много случаи разрешение за изграждане на ветрогенератори се издават дори без оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС).
С влизането в сила на европейската Директива за екологичната отговорност всеки инвеститор ще бъде задължен да възстанови екологичните щети за 30 години напред. Това допринася за още по-голяма несигурност за инвеститорите във вятърна енергия и би могло да означава огромни непредвидени суми, понякога многократно надвишаващи инвестицията.
Коалицията „За да остане природа в България” настоява да се наложи мораториум върху издаването на разрешения за ветрогенератори в защитените зони от Натура 2000, докато не бъде изготвена Стратегическа екологична оценка на Националната програма за развитие на възобновяемите енергийни източници. Коалицията е готова да участва в разработването на тази оценка, от което ще имат ползва както обществото, така и бизнеса.
В същото време коалицията «За да остане природа в България» ще е безкомпромисна да информира български и международни институции за всички проекти, които противоречат на природозащитните норми и политики на Европейския съюз.