Инж. Христо Николов, главен инженер във фирма Хидроремонт - подизпълнител на дейностите, които са под вода, коментира днес пред медиите, че са открили старата тръба частично вкопана в дъното на езерото на дълбочина 13 метра, но уточни, че при скъсването на тръбата са изпадали няколко утежнители, а тръбата е по-лека от вода и затова е възможно да е изплувала.
Инж. Николов подчерта, че по план тя е трябвало да се намира на 22 метра под нивото на водата. Това означава, че на места според дълбочината на езерото тя е трябвало да бъде вкопана между 7 и 10 метра. Така разстоянието между тръбата и преминаващите кораби с най-голямо газене е трябвало да бъде поне 10 метра.
Според инж. Николов причината за разкъсването е механично въздействие, което се вижда по самата тръба. Дали е обаче е ударена от кораб, той лично не може да бъде сигурен. Водолази на фирмата не са открили и котва или верига, които също са могли да скъсат тръбата, уточни инж. Николов.
На срещата с медиите присъства и инж. Михаил Маринов, зам.-управител на „ВиК“ - Варна. На въпрос дали специалисти на „ВиК“ - Варна са участвали при приемането на този тръбопровод, инж. Маринов заяви: „Той е въведен в експлоатация през 2011 г. Настоящото ръководство на "ВиК" по него време не беше в предприятието, трябва да се обърнете към хората, които са били по него време. Цялата документация не е при нас, тъй като съоръжението не е било изграждано от "ВиК", нито "ВиК" е било бенефициент или възложител по програмите. МОСВ беше уведомено, предполагам, от Община Варна, ние също сме писали писма. Но пак казвам - тъй като съоръжението беше гаранционно, никой няма как да извърши някакви действия по него освен неговият изпълнител. Гаранцията съгласно ЗУТ е 8 години, т.е. от 2011 до 2019.“
Попитан дали има информация, че още пред 2014 г. е извършвана проверка от Икономическа полиция, свързана с този водопровод, той заяви, че не разполага с такива данни.