Припомняме, от РЗИ съобщиха точно преди седмица, че резултатите от измерването определят водите на двата плажа по микробиологични показатели (съгласно Наредба №5 за управление на водите за къпане) с добро качество, но тогава не изпратиха цифри.
Според получените днес в редакцията на Moreto.net резултати водите за къпане на двата плажа действително попадат в категория с качество "добро" спрямо наредба №5. Цифрите от лабораторните изследвания обаче показват и неколкократно завишение на микробиологичните показатели "ешерихия коли" и "чревни енетероколити" спрямо обичайните стойности, измервани през летния сезон на 2020 г.
Ето и какви са данните от направените лабораторни изследвания от пробовземането от 26 януари т.г..
Плаж Аспарухово - ешерихия коли - 61 cfu/100ml; чревни ентероколити - 144 cfu/100ml;
Южен плаж - ешерихия коли - 438 cfu/100ml; чревни ентероколити - 195 cfu/100ml;
Справка в резултатите от мониторинга на морските води в зоните за къпане от лятото на 2020 година показва завишение в пъти на измерените резултати след новата авария на тръбопровода спрямо тези от миналото лято, когато тръбопроводът също беше аварирал, но отходните води се пречистваха механично и бяха заустени.
Резултати от лятото на 2020 г. от мониторинга на морските води на плаж Аспарухово
Видимо от данните "ешерихия коли" на плаж "Аспарухово" са скочили от обичайните 15 единици през миналото лято на 61 след новата авария или повишението на този показател е 4 пъти.
Повишението на "чревните ентероколити" е между 4 и 8 пъти. При обичайни стойности в диапазона 15-30 през лятото на миналата година сега са измерени 144 cfu/100ml.
Резултати от лятото на 2020 г. от мониторинга на морските води на Южен плаж - Варна
За Южния плаж във Варна завишението на показателите е още по-осезаемо.
При обичайни стойности на "ешерихия коли" в диапазона 15-30 cfu/100ml (с два пика от 61 и 77), измерени през изминалия летен сезон, стойностите от последното измерване са 438 cfu/100ml. Това практически означава завишение между 15 и 30 пъти спрямо обичайните стойности и 5-6 пъти спрямо двата пика.
За другия показател - "чревни ентероколити", чиито стойности през лятото на 2020 г. са били в диапазона 30-45, сега са отчетени стойности 195 cfu/100ml, или завишение межу 4 и 6.5 пъти.
Припомняме, двата плажа се намират на над 3 км от авариралия на 15 януари т.г. водопровод за отходни води във Варненското езеро.
От района на аварията при съвместна проверка на РИОСВ - Варна и Басейнова дирекция "Черноморски район" бяха взети проби на 25 януари. И въпреки че резултатите от проверката са готови още от края на миналата седмица и многократните обещания на Басейнова дирекция, че ще бъдат изпратени, те все още не са достояние до обществеността.
Единствената информация засега стана ясна по време на брифинг от 1 февруари във Варна, на който министърът на околната среда и водите Емил Димитров съобщи, че резултатите са готови и има повиешение на показателите, но не уточни стойности.