Прочетохме над 300 въпроса, обобщихме ги и им ги зададохме.
Дни преди втория тур в 5 поредни статии ще ви припомним как отговориха на вашите въпроси двамата кандидати, които на балотажа ще се борят за кметския пост на Варна.
Ето и отговорите им по темата за културата, туризма, както и приоритетите в програмите им.
Какво ще предприемете за развитие на Варна в областта на културата?
Иван Портних: В края на септември Варна влезе в европейските медии с прекрасна новина, свързана с култура - най-дълголетният фестивал в България - ММФ „Варненско лято“, бе удостоен с приза за европейско качество и спечели наградата на публиката от инициативата EFFE 2019-2020 (“Европа за фестивалите, фестивалите за Европа”). Това е първа награда за Варна, но и за България, получена в съревнование с над 715 фестивала от Европа. Признанието е обективна оценка за качеството на културния продукт, който произвежда Варна, за усилията, които полагаме за развитието на фестивалната култура като част от инициативата „Варна – дестинация за 4 сезона“. ММФ „Варненско лято“ ще продължи още по-амбициозно, с нови идеи и културни провокации. Водим преговори с интересни изпълнители, които със сигурност ще привлекат много почитатели на качествената музика в морската столица.
Продължаваме с Програмата за създаване на паметници, с цел възраждане и съхраняване на историческата памет на Варна, на чувството за принадлежност, гордост и уважение към миналото на града. В периода 2015 – 2019 г. открихме 30 пластични композиции и 10 паметни знака на различни места в града.
Община Варна първа в страната създаде фонд „Култура“, с цел финансово подпомагане на различни културни продукти - фестивали, конкурси и проекти. Амбицирани сме за още по-активна работа и подкрепа на инициативите на варненци.
По отношение на културната инфраструктура, ще отбележа няколко мащабни проекта, които предстоят да бъдат реализирани. С европейско финансиране започваме ремонт на филиала на ДТ „Стоян Бъчваров“, който ще бъде напълно обновен. Продължава проектът за нова сграда на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Нов дом ще има за Общинския детски комплекс. Очаквам прословутата Дупка в центъра на града да бъде превърната в ново културно пространство. Именно това е виждането на мнозинството от гражданите според проведената анкета за бъдещето на това място в сърцето на Варна.
Костадин Костадинов: Варна има богат културен календар през летните месеци, наситен с фестивали и събития, и доста по-облекчен такъв през есенно-зимния период. Това, което предлагам и бих предприел след консултиране с експерти в областта на културата, е:
– При кандидатстване с проектни предложения за финансиране към Фонд "Култура":
• да се дава приоритетна точка за есенно-зимния период; за места в града, които са новосъздадени културни зони; за събития в крайните квартали; и за проекти на местни организации;
• за да се гарантира независимото оценяване на проектите, да се реализира периодична промяна в състава на комисията – освен местни, в нея да се включват също международни специалисти и такива от други градове.
– Реализиране на срещи със стопаните на културните институти и пространствата за култура в града, обсъждане на подпомагането им от страна на Община Варна с цел преодоляване на трудностите, които стоят пред тях, за оптимизиране на дейностите им;
– Подпомагане на сътрудничеството между местата за култура в града и училищата в Общината;
– Постигане на общо програмиране и планиране на културните институти в града през зимния период с цел избягване на съвпадение в датите на премиери и ключови събития.
Какви са плановете Ви за привличане на повече туристи във Варна и в прилежащите курорти?
Иван Портних: На този въпрос вече отговорих, но ще допълня, че продължаваме да развиваме Варна като дестинация за 4 сезона – с по-добра реклама, участия в международни туристически борси и изложения, с активно взаимодействие с представителите на туристическия бранш.
Костадин Костадинов: Варна е сред най-древните градове в Европа, създаден около 570 г. пр.н.е, който притежава много, макар и позабравени, богатства. Имаме минерални извори, които в момента са в окаяно състояние. Имаме кални бани, които днес не функционират. Притежаваме единствената в България каменна вятърна мелница. Малко над нея пък се намира манастирът на княз Борис, където е била неговата резиденция след замонашването му. Тук са и най-големите римски терми на Балканите. В западната част на града се намира варненският халколитен некропол, където е открито най-старото обработено злато в света. Възстановяването на всички тези места и социализирането на техните богатства дава възможност за превръщането на града ни в целогодишна дестинация за културно-исторически туризъм.
Кои са главните 3 приоритета в програмата Ви?
Иван Портних: Програмата ми е последователна и надгражда свършеното до момента. Тя е отворена и ще бъде допълвана от хората. Приоритетите са 5 – „Инвестиране в децата и младите хора“, „Икономическо развитие на Варна“, „Модерен град с удобни квартали“, „Свързан и достъпен град“, „Варна – град на вдъхновение“. Те обобщават стратегическата ни цел – Варна да продължи да бъде град в развитие, отворен към морето.
Костадин Костадинов: Прозрачно и открито управление с участието на обикновения човек, постигнато чрез местни референдуми. Привличане на професионалните гилдии като независими експерти при вземането на решения и подпомагането на процеса на връзката с гражданите. Активна работа по всички приоритетни области – инвестиции, инфраструктура, туризъм, здравеопазване, образование, подобряване на градската среда, чистота и др.
Очаквайте още - отговорите на въпросите, които двамата кандидати си зададоха един на друг