Прочетохме над 300 въпроса, обобщихме ги и им ги зададохме.
Дни преди втория тур в 5 поредни статии ще ви припомним как отговориха на вашите въпроси двамата кандидати, които на балотажа ще се борят за кметския пост на Варна.
Ето и отговорите им по темата за застрояването, зелените площи и стария облик на Варна.
Каква е визията Ви за запазване на сградите от Стара Варна, включително и тези, които не са паметници на културата?
Костадин Костадинов: Отправяне на покана към собствениците на сгради да укрепят и реставрират имотите си. Информиране на същите за налични възможности и програми за финансово обезпечаване на реставрационните и укрепителни дейности. Организиране на отворени срещи между експерти и граждани за оказване на методична помощ при попълването на документи, необходими за получаването на нужната им субсидия за ремонт. Сформиране на група от независими експерти към Община Варна, които да направят оценка за състоянието на сградите от Стара Варна. За тези от тях, които са недвижима културна ценност, която се разрушава и е опасна, чиито собственици не предприемат дейности по подобряването на състоянието й след отправена покана, се издава заповед на базата на "Закона за културното наследство". В нея е посочен законов срок, в който собственикът се задължава да предприеме дейности по ремонтирането на сградата. В случай че заповедта не бъде спазена, опасната сграда се укрепва и ремонтира за сметка на Община Варна и имотът се ипотекира. Тези мерки са необходими, за да се запази недвижимата културна ценност и да се осигури безопасността на гражданите, които преминават в близост до нея.
Иван Портних: Моята визия е не само опазване на сградите на Стара Варна, но и възраждане на духа на Стара Варна. Какво свършихме до момента: създадохме общинско звено за съхраняване на сградите паметници на културата; с помощта на сдружение „Стара Варна“ актуализирахме списъка със сгради – недвижима културна ценност. Така предложихме на НИНКН още 157 обекта за защита от закона. Възродихме сгради – символи на Варна, които десетилетия наред бяха занемарени или тънеха в разруха като Юнашкия салон, Гарнизонния матроски клуб, Военноморския клуб. Дадохме личен пример - 3 сгради паметници на културата – на ул. „Шипка“ №1 и №2, както и на бул. „Княз Борис I“ №46, в които общината има съсобственост, вече са реставрирани.
Издадени са 116 указания за аварийно временно укрепване, извършили сме над 215 проверки за изпълнение на тези указания. За резултатите от проверките е уведомено Министерството на културата, като в писмата е отправено искане за налагане на санкции за тези, които не са изпълнили указанията.
Пример за реставрирани сгради са на ул. „Шипка“ №1; ул. „Шипка“ №2; бул. „Княз Борис І“ №46; бул. „Княз Борис І“ №8; ул. „Воден“ №13; ул. „Драган Цанков“ №8; ул. „Преслав“ №5; Музикалното училище; ул. „Архимандрит Филарет“ №13; ул. „Воден“ №7; ул. „Преслав“ №7; ул. „Преслав“ №13, ул. „Дръзки“ №10; ул. „Драгоман“ №28, ул. „Бдин“ №13; бул. „Приморски“ №67. В процес на реставрация или съгласуване на проекти са обектите на ул. „Ал. Малинов“ №5, ул. „Драган Цанков“ №17 , бул. „Мария Луиза“ № 23, ул. „Драгоман“ №33, бул. „Владислав Варненчик“ №47, ул. „Цариброд“ №10, ул. „Драгоман“ №27А.
По отношение на една от най-красивите сгради във Варна - бившата софийска банка на „Преслав” №24, имаме уверението на собствениците, че фасадата ще бъде съхранена и статуята на Меркурий, дело на Кирил Шиваров, ще бъде запазена.
Редица варненски местности и райони са с много лоша или липсваща инфраструктура, незадоволително смето- и снегопочистване, въпреки че плащат високи местни данъци. В какъв обозрим срок тези проблеми могат да бъдат решени?
Костадин Костадинов: В рамките на един кметски мандат могат да се разрешат голяма част от проблемите на гражданите, живущи в тези местности. Ще започнем с постигането на ефективно сметопочистване и снегопочистване и постепенно изграждане на добра инфраструктура, задоволяваща нуждите на живущите. За всеки от тези райони има изградени и приети планове за благоустрояване, просто трябва да се приведат в действие.
Иван Портних: С одобрен проект за 138,4 млн. лв. ще решим дългогодишния проблем с липсата на канализация на „Изгрев”, „Пчелина”, „Св. Никола”, „Траката”, „Ваялар”, „Сотира”, „Бриз”, „Манастирски рид”, „Кочмар”, „Сълзица”, „Ален мак”. Проектът предвижда подмяна на 22 км основни магистрални водопроводи, които са амортизирани, често аварират и в момента цели квартали остават без вода. Ще бъдат изградени и 81 км канализационни мрежи, нова канално-помпена станция. Новата инфраструктура, освен удобство за хората, ще ограничи свлачищните процеси, ще бъде подобрено и качеството на морската вода.
През последните 5 години с обновяването на пречиствателната станция за отпадни води -Варна, с новата канализационна помпена станция „Акациите”, с тласкателите на „Св. Св. Константин и Елена” и дълбоководното заустване на отпадните води в курорта „Златни пясъци”, се подобри значително състоянието на морската вода. С пускането в експлоатация за следващия сезон на новата пречиствателна станция на Златните със сигурност проблемът с отпадните води във Варна ще бъде решен 100%. Естествено, че развитието на града ще продължи и на юг:
- За Боровец - юг и Ракитника: Преди години е бил приет само план за улична регулация, който не решава проблема с липсата на ВиК инфраструктура. В момента проектираме ВиК мрежа в тези местности, след което предстоят процедури по отчуждаване - там, където е необходимо.
- За Боровец - север: Стартирахме процедурата за ПУП - ПРЗ по чл. 16. Веднага след приемането на плана ще започнем работа по изграждане на ВиК комуникациите.
Не е тайна, че зелените площи във Варна намаляват, като при това се случва за сметка на презастрояване. Може ли проблемът да бъде решен и как?
Костадин Костадинов: В общия устройствен план са заложени зелени площи. Ще бъдат създавани нови паркове, докато бъдат изградени такива във всеки варненски квартал. Обновяване на лесо-цветната система на града и развитие на еко-транспорта.
Относно Морската градина, която е едно от богатствата на града – цялостно почистване на парка, възстановяване на разбитите паркови елементи, подобряване осветлението във всички части на градината, монтиране на охранителни камери навсякъде, подновяване на зелената система и ново парково устройство на целия комплекс – до Почивка. Обособяването на прилежащи паркинги до Морската градина е съвсем постижимо управленско решение.
Иван Портних: Готови сме през 2020 г. да стартираме програма за масово облагородяване на вътрешноквартални пространства – със залесяване, озеленяване. Инициативата „Градинка в квартала“ се радва на голям интерес, ще я надграждаме активно. Работим за развитие на Аспаруховия парк – от моста до местност Карантината, който ще стане втората Морска градина във Варна. Продължава засаждане на дървета по компенсационни програми на Община Варна в целия град.
За или против високото строителство в идеалния център на Варна?
Костадин Костадинов: Категорично против. В цяла Европа центровете на градовете запазват стария си архитектурен вид, а високите сгради са изнесени в периферията.
Иван Портних: Обликът на Стара Варна трябва да бъде запазен.
Очаквайте още - отговорите на въпросите, които двамата кандидати си зададоха един на друг