Първоначалното предложение за стойността на годишният данък за таксиметров превоз във Варна бе за 850 лева. Вносителите са съветниците Станислав Иванов от ГЕРБ, Добромир Джиков от Граждани и експерти и СДС, Христо Атанасов от Земеделски народен съюз „Александър Стамболийски" и Димитър Карбов от НФСБ. Изменението в размера на предлаганата сума дойде от Атанасов, който се мотивира с проведените преговори и срещи с бранша.
Местните депутати дори не подложиха на гласуване искането на синдиката „Авто 94“ за размер на налога то 400 лева и на Националния съюз на превозвачите за Варна за 500 лева.
Председателят на „Авто 94“ Димчо Иванов заяви, че с подобни решения таксиметровият бранш е подложен на геноцид и рекет.
„За да заработи един таксиметров водач като такъв, на година трябва да заплати над 8-9 хил. лева, като в това не влизат гориво и резервни части. Ако трябва да се плати всичко, водачът трябва да работи 20 часа на ден и да има 60% заетост. Себестойността на превоза без печалба е 90 ст, а ние работим във Варна на 75 ст. При това положение и с този данък трябва да се вдигнат тарифите.“, заяви Иванов. Той е на мнение, че много от колегите му ще се откажат заради тази допълнителна тежест. Той допълни, че „може би това с този данък се цели някой привилегирован човек, който има централа, да остане“.
Председателят на транспортната комисия Добромир Джиков се опита да внесе успокоение, че от следващия месец започват консултациите за формирането на новите минимални цени на таксиметровия превоз. Освен това „данъкът ще намери своето отражение във формирането на цените за таксиметров превоз“, смята съветникът. Той допълни че е възложено е на администрация за 2018 да се въведе преференциален размер на данъка за по-екологично чисти коли, хибриди и други. По този начин с размера на данъка може да се повиши качеството на услугата в нашия град.
Данъкът за таксиметров превоз ще се дължи за всеки отделен автомобил, за който е издадено разрешение за превоз на пътници.