Парламентът гледа на първо четене промени в закона. До поредната промяна се стигна, след като таксиметрови шофьори излязоха на протест заради задължението от 1 април всеки водач да е превозвач.
Според законовите поправки от 1 април беше задължението таксиметровите услуги да се извършват само от превозвачи или наети по трудов договор от тях шофьори, като водачите плащат данъци и осигуровки. Другата възможност беше водачът сам да се регистрира като превозвач. След протеста на такситата обаче управляващите решиха да оттеглят промяната.
Поправката в закона, която е подкрепена от ГЕРБ, Патриотичния фронт, АБВ и БДЦ, предвижда за всички останали дейности превозвачите да се облагат по Закона за корпоративното подоходно облагане или Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Новата идеята срещна противници, сред които и бившият шеф на транспортната комисия Гроздан Караджов. Той нападна практиките на големите фирми в таксиметровия бранш.
„Те са си изработили една перфектна схема за заобикаляне на закона, с която съм сигурен, че и ако Дон Вито Корлеоне я беше измислил, той щеше да се гордее с нея. Тези фирми вземат разрешения за превозвачи, но реално почти никого не возят. Те имат по няколко свои коли и по няколко хиляди на т.нар. договори, маскирани зад кухи фирми. Те са описани върху касови бон, който няма никаква сила за данъчната администрация. Касовите апарати от 2006 г. насам са абсолютно незаконни и не са свързани към НАП, а като не са свързани, сещайте се, че и нищо не влиза. Няма и да влиза, какъвто и патент да им измислите. Ще изперете на мафията на таксиметровия бранш мръсното пране, като гласувате „за"" - категоричен е Караджов.
Предвижда се конкретният размер на данъка да се определя с наредба на съответната община, като бъде в определени граници - от 400 до 1000 лева за година. Данъкът ще се дължи за всеки отделен автомобил, с който се извършва превоз на пътници.