„Апаратурата е доставена и монтирана. Започнали са предварителните изпитания на техниката. Все още апаратурата няма всички разрешения за работа. Срок до края на годината е постижим за получаването на лиценз.“, посочи ръководителят на проекта.
Документите за лицензиране могат да бъдат подадени едва след прехвърляне на собствеността на ускорителя от Община Варна към болницата. Това обаче може да се случи единствено със съгласието на Общинския съвет, които се очаква да встъпи в длъжност след изборите.
От екипа на болницата са оптимисти за срока, в които апаратурата може да заработи в услуга на пациентите. Други подобни ускорители се въвеждани в експлоатация за 3-6 месеца. В София въвеждането на техниката в една от болниците е отнело 2 години. По думите на специалистите това се дължи на трудните и прецизни настройки, които изисква техниката.
На заключителната пресконференция по проекта стана ясно още, че заради обжалвания по тръжните процедури се е получило забавяне от 6 месеца, което е поставило под сериозен риск дали Варна ще се сдобие с още един нов линеен ускорител. Самият старт на проекта бе даден през 2013-та година. Заложената сума за реализация е 3.2 млн. лева. Част от сумата представлява европейски средства. Има участие и на пари от държавния и общински бюджет.
Линейният ускорител е от последно поколение. Той облъчва само туморния обем и щади другите органи. Около 50-60% от новозаболелите подлежат на лъчелечение. За последната година новозаболелите в България са около 35 хил. души. Броят облъчвания, които се прилагат на нуждаещите се, варира. Средният престой за лъчелечение в болницата е 20-25 дни.
В началото, докато се научи персоналът и започне рутинно да работи с техниката, могат да се обслужат около 40 пациенти на месец, а после може този брой да се удвои.
„Касата засега поема всичко по пътеките, които ще обслужва линейният ускорител. Съмнявам се обаче, че това ще продължи и в бъдеще, защото вече в страната се увеличи броят на подобна техника и Здравната каса вероятно няма да може да си го позволи.“, заяви шефът на СБАЛОЗ „Д-р Марко Марков“ проф. д-р Георги Кобаков.
Клиничните пътеки, които са свързани с дейността на линейния ускорител, са две. Едната обслужва рутинното планиране за лечение с линеен ускорител и възлиза на 1800 лева, а другата е с по-сложно планиране и възлиза на 3000 лева. За сравнение в чужбина обезпечаването на процедурите от държавата възлиза на 12-15 хил. евро.
В тези пътеки попадат всички онкологични заболявания, а и голяма част от нетуморната патология. Броят на пациентите в Онкологичната болница през последните години се движи между 11-12 000 души годишно. Броят на проведените прегледи 45-48 000 души годишно.