В четвъртък директорът на „Газпром" и министърът на енергетиката на Турция Танер Йълдъз се договориха доставките на газ по „Турски поток" да започнат през декември 2016-а.
На 1 декември миналата година президентът на Русия Владимир Путин обяви, че страната не може да продължи реализацията на проекта „Южен поток". Като мотив той посочи неполучено разрешение от България за строителството на газопровода. Русия и Турция подписаха меморандум за изграждане на морски газопровод, който впоследствие получи името „Турски поток".
В средата на април тази година руският енергиен министър Александър Новак не изключи газопроводът "Турски поток" да минава през Гърция, Македония, Сърбия и Унгария до Австрия. Според него чрез газопровода се планират доставки на руски газ за потребителите в Турция, но проектът може да продължи през територията на Балканите до Австрия.
Седмица преди изявлението на Новак външните министри на Гърция, Сърбия, Македония, Унгария и Турция се срещнаха в унгарската столица Будапеща и обсъдиха участието си в проекта за газопровод „Турски поток". Приета бе декларация за енергийно сътрудничество в създаването на "икономически оправдан път за диверсификация на маршрутите и източниците" на природния газ, подаван от Турция към европейските страни. Срещата даде повод на руския вестник „Комерсант" да види европейска коалиция от съюзници на „Газпром". От опозиция в България поискаха премиерът Борисов да обясни защо страната ни е отсъствала от форума на високо ниво.
„Всички външни министри могат да се събират, да си говорят, и това, че не са поканили нашия и румънския външни министри, да, има тълкувания, но се надявам, че нашите евроатлантически партньори също правят своите тълкувания", отвърна Борисов. Той напомни, че при свои срещи на високо ниво е изложил идеята си за изграждането на газов хъб у нас.