Крайният срок за стартирането му е началото на 2020 г. След изграждането на входната точка, газопроводът ще ползва и 140 км от вече съществуваща инфраструктура. Голямото предизвикателство ще е изграждането на частта от Провадия до границата със Сърбия.
По договор тя трябва да се изгради за 250 дни, но Петкова изрази надежда, че срокът може да бъде намален. Изграждането на българския участък ще струва на страната 2 млрд. лв., но със завършването на проекта се предвижда приходите от транзитни такси за страната да нараснат. В момента те са 220 млн. лв., а само след година ще нараснат двойно до 420 млн. лв. За следващите 20 години очакваните приходи са 9 млрд. лв.
Във връзка с АЕЦ „Белене“, ресорният министър сподели, че има 13 заявления за участие в процедурата по подбор на стратегически изпълнител. През всички минали години обаче в проекта са потънали 3 млрд. лв. - същата сума, която ще платим, за да изградим „Турски поток“.
България ще бъде съакционер за Белене, като Северна Македония също е изразила интерес да участва с 10%. Според Петкова до средата 2020 г. ще приключи процедурата и ще стане ясно дали АЕЦ "Белене" ще се случи.
Междувременно се очаква в началото на следващия месец животът на 6-ти блок в АЕЦ „Козлодуй“ да бъде удължен с още 30 години, като тогава ще му бъде издаден и лиценз. Същото се случи и с 5-ти блок преди 2 години. Крайният резултат е, че и двата блока на АЕЦ „Козлодуй“ получават по 60 години живот.
Енергийният министър увери, че шпионският скандал не е повлиял по никакъв начин на междуправителствената комисия между България и Русия като според нея руснаците изобщо не са повдигнали въпроса.
На въпрос дали въглищните централи ще бъдат спасени, Петкова посочи, че България ще се бори за запазването им. В момента те осигуряват 46% от тока на страната, а през зимата 60% от нужните количества енергия. "Ще им удължим живота, както правят други страни от ЕС като Полша, да речем", подчерта Петкова.