Какво търси пестицид за картофи в портокалите? Това е въпрос, на който не можаха да намерят отговор лаборатории в две държави - България и Белгия. Проба от цитрусови плодове, купени от пазарджишкия магазин на голямата международна дискаунт верига "Пени маркет", показа завишено съдържание на препарата диметоат, установиха лаборантите. Максималното му съдържание трябва да е 0,02 милиграма на килограм. В нашите портокали обаче количеството е 0,034 мг, показа изследването на пловдивските специалисти. Резултатът удивил родните лаборанти и те изпратили пробите за съгласуване в Белгия. Оттам потвърдили наличието на препарата за картофи в портокалите, произведени в ЮАР и внесени у нас през Гърция. Твърде вероятно е плодовете да са пръскани у нас, за да издържат по-дълго, обясняват от лабораторията.
Освен диметоата, който е един път и половина над нормата, в пазарджишките портокали има още четири други пестицида - хлорпирифос, фенил-фенол, фосмет и тиабендазол. Те обаче са в норма. Общото количество на химикалите обаче надвишава близо три пъти стандартите за добра земеделска практика, коментира Мартин Зарбов от "Фитолаб". Въпреки това се смята, че продуктът не може да убие човек. Ефектът върху здравето обаче не може да бъде измерен, обясни Зарбов.
Всички проби от портокали показаха наличие на пестициди. Единствено в плодовете, купени от "Пени маркет", обаче има не само завишено съдържание на пестициди, но и коктейл от цели пет химикала. Проблем има и при портокалите от Ихтиман. Съдържанието на пестициди в тях е повече от 3 пъти над нормите. В тях има хлорперифос, имазамил и прохлораз. Всички те са в норма, но съдържанието на имазамил е доста високо. Пестицидът се среща най-вече в кората на цитрусовия плод, каза Зарбов. Пестицидът се среща и в столичните портокали, но е десет пъти по-малко, отколкото в тези от Ихтиман. Той е и единственият пестицид, открит в портокалите, купени от София.
Бананите от всички градове могат да се консумират спокойно, макар че и в тях има пестициди. В ихтиманските, които са внос от Коста Рика, има четири различни препарата - хлорпирифос, фенпропиморф, миклобутанил и азоксистробин. Всички те са в норма. Столичните банани са от Еквадор и имат три пестицида - хлорпирифос, имазамил и тиабендазол. Същите химикали има и в бананите от Пазарджик, които са внесени също от Еквадор.
Ябълките от Пазарджик биха рекорда за разнообразие на химикалите. Според етикетите плодовете са расли в Австрия, но на малки лепенки върху тях имаше надписи с гръцки букви. Според лаборантите в тях има седем различни вида пестициди. "Макар и всички да са в норма, подобен продукт не би стигнал до търговска верига в Германия например. Там има изискване броят на химикалите да не надвишава три или в краен случай пет, коментира Мартин Зарбов. Ябълковият коктейл от пестициди се състои от бифентрин, хлорпирифос, дифеналамин, етофенпрокс, фиосмет, тебуфенозид и тиахлорид. Столичните ябълки с произход Македония имат пет пестицида също в нормите - хлорперифос, циперметрин, фенаримол, пираклостролбин и пиримикарб. Оказва се, че най-хубавите ябълки ядат в Ихтиман. Тамошната проба зелени плодове, купени от пазара, показаха нулево съдържание на пестициди. Биопродуктът е внос от Италия.
Търсят плодове в натуралния сок. Мийте кората със сапун, съветват експерти
Пийте спокойно натурален сок, в него няма пестициди, показа проверка на "Стандарт". Двата сока - единият с 50, а другият със 100% плодово съдържание, които бяха изследвани във "Фитолаб", не съдържат химикали. Друг е въпросът дали има плодове, коментират лаборантите. Причината да изразят подобно съмнение е, че във всички проби портокали, които занесохме за изследване, имаше наличие на два или три химикала. В натуралния сок обаче няма нито един. Това може да означава две неща - или са правени от биопортокали, или съдържанието на плодове вътре е много ниско. Но ако бяха правени от биопродукти, то цената им щеше да е доста висока. Литърът обаче струва колкото два килограма от най-евтините портокали, които се намират по магазините. Това автоматично изключва вариант продуктът да е био. Според производители цената на продуктите пада за големи количества, защото купуват плодовете на едро. Така килограм портокали може да струва 30 - 40 ст. В соковете пък не се използват чисти плодове, а концентрирани разтвори. Дори на етикетите задължително се изписва, ако в продукта е вложена вода, захар или други допълнителни съставки.
Повечето пестициди при портокалите са в корите, а не във вътрешността на плода. Това е обяснението на производителите защо в портокалите има пестициди, а в соковете - не. Мартин Зарбов от "Фитолаб" обаче твърди, че пестицидите от кората проникват и във вътрешността на плода, макар че съдържанието в сърцевината е в пъти по-ниско от това в кората. Винаги мийте цитрусовите плодове с препарат, преди да ги използвате, и не яжте корите, препоръчва Мартин Зарбов.