Експертите са съпоставили цените в девет области в страната, сред които и Варна. Останалите са Благоевград, Бургас, Ловеч, Монтана, Пловдив, Русе, София и Хасково.
В примерната кошница са включени храни и напитки, които традиционно присъстват на великденската трапеза в повечето български домове. Сред 21-те продукта са агнешко месо, козунак, зелена салата, репички, лук, агнешки дреболии, яйца, алкохолни напитки и други.
Според проучването средната цена на кошницата в страната е 173.38 лева. Най-евтино ще излезе на семействата в Бургас-169.18 лева, а най-скъпо в Благоевград-179.82.
Данните на САИП показват, че 20 броя яйца с размер L се търгуват средно за 10.65 лева. Във Варна и Бургас цената е най-висока и е 11 лева, а най-ниска е в Хасково-10.20 лева.
Два килограма агнешка плешка средно върви по 54.40 лева. Във Варна месото намира място във великденската кошница срещу 52 лева. Най-скъпо се търгува в Пловдив-63.58, а най-евтино в Бургас -50.40 лева.
Килограм козунак върви средно по 12.07 лева. Във Варна цената е 13.82 лева. Най-евтино е в Монтана -10.38 лева, а най-много 4-членно семейство трябва да се бръкне в Ловеч-14.20 лева.
Четири зелени салатки струват средно 6.21 лева, а във Варна са 6.60 лева. Най-скъпи са в Русе-7.20 лева и най-евтини в Ловеч-5.20 лева.
Добавянето на две връзки репички коства средно още 3.04 лева. Във Варна това струва 3 лева, най-скъпо е в Пловдив-3.58 лева и най-евтино в София-2.69 лева. Краставиците към салатата добавят към сметката средно 5.04 лева. Във Варна цената е по-ниска-4.70 лева, но най-евтини са Пловдив-3.99 лева, а най-скъпи в Русе-5.95 лева.
За великденските гозби е нужен и зелен лук. Пет връзки от него средно се търгуват за 6.37 лева. Във Варна струват 6 лева, 6.75 лева в Благоевград, а най-малко в Ловеч-5 лева.
Освен печеното агнешко сред основните герои на празничната трапеза са и агнешките дреболии, които се продават средно за 15.52 лева. Във Варна са по 14.15 лева, където е и най-евтино, а най-скъпи са в Хасково-17 лева.
Цените на варненските тържища според общинското дружество „Пазари“
Яйцата се търгуват между 42 и 55 ст. за брой, пресният лук е 1.2 лева, зелената салата върви между 1.5 и 2 лева, краставиците са между 3 и 6 лева, а агнешкото по 25-26 лева за килограм.
Едни от най-изкушаващите цени са в големите вериги. Там килограм агнешко се предлага и за 20 лева, а яйца могат да се намерят и по 30 ст. за брой. Най-фрапиращи са цените на козунака. Предлага се такъв за тегло от 400 грама срещу около 3 лева. Има оферти дори за лев. Иначе, пак във веригите, козунакът надминава и 11 лева.
Цената на едро на яйцата в страната е 0.36 лева за брой и според Държавната комисия по стоковите борси и тържища не се очаква съществена промяна преди празниците.
От Националната овцевъдна и козевъдна асоциация алармираха за внесени в страната тонове замразено агнешко от Македония и Нова Зеландия. Междувременно с настъпването на празниците от Българската агенция по безопасност на храните обявиха, че започват активни проверки.
От БАБХ посочват, че е допустимо предлагането на размразено месо, но то може да се продава до краен потребител само предварително опаковано в потребителска опаковка и етикетирано. На етикета наименованието на храната се придружава от обозначението „РАЗМРАЗЕНО“. Задължително трябва да е посочена страната на произход и срок на годност, определен от оператора, извършил размразяването.
Охладено месо следва да се предлага неопаковано от хладилните витрини на търговците като цели трупчета, четвъртини и третини, които задължително ще носят здравна маркировка, поставена от производителя - със син цвят за месото с произход България и червен цвят – за произход, различен от българския. На мястото на предлагане трябва да е обявена страната на произход.
При съмнения за нередности всеки потребител може да подаде сигнал на горещата телефонна линия на БАБХ 0700 12 299 или през контактната форма на официалния сайт на Агенцията.
Ето и съветите на БАБХ при избора на продукти за Великденската трапеза
Агнешко месо:
Потребителите трябва да закупуват агнешко месо само от регламентирани търговски обекти, които са под официален контрол. Това гарантира, че месото произхожда от лицензирани кланици, преминало e задължителен ветеринарно-санитарен контрол и е безопасно за консумация.
За лесно разпознаване на произхода:
- Агнешкото месо с български произход се маркира със син печат.
- Месото с произход от други държави се маркира с червен печат.
Произходът на месото трябва да бъде ясно обозначен на етикета. Ако продуктът се предлага неопакован, търговецът е длъжен да предостави информация за неговия произход на щанда. Месото може да се продава и размразено, като това задължително трябва да бъде посочено на етикета.
Яйца:
Върху черупката на яйцето има маркировка, която показва държавата на произход, начина на отглеждане и номера на животновъдния обект. Яйцата, с произход България, са маркирани с буквите „BG“.
Бои за яйца:
Боите за яйца, предназначени за хранителна употреба, трябва да съдържат само одобрени оцветители, включени в европейския списък за добавките в храните, изписани с наименование и Е-номер. Производителите и вносителите носят отговорност за използването на тези добавки.
При избор на боя за яйца потребителите трябва да обръщат внимание на следните задължителни данни върху опаковката:
Списъкът на вложените оцветители с техните Е-номера трябва да бъде обозначен на видно място върху опаковката, с четлив шрифт и с изискващата се големина на буквите.
- Потребителят следва да бъде информиран и за другите компоненти, съдържащи се в боята (например сол и др.)
- Начин на употреба.
- Партиден номер и срок на годност.
- Наименование и адрес на производителя, дистрибутора или вносителя.
Ако липсва информация за състава или произхода на продукта, потребителите следва да се въздържат от покупка.
Козунак:
В търговската мрежа се предлага голямо разнообразие от козунаци. Закупуването e въпрос на избор и внимателно прочитане информацията за вложените съставки в продукта.
Всички съставки, включително използваните добавки и алергени, трябва да бъдат ясно обозначени на етикета съгласно Регламент (ЕС) № 1169/2011 относно предоставянето на информация за храните на потребителите.
Важно е да се знае:
Козунаци, съдържащи оцветител, трябва да имат ясно обозначен Е-номер на етикета (разрешен е Е 160а – бета-каротин (естествен оцветител, допустим за влагане в козунака)).
Козунаци, съдържащи подсладители вместо захар, трябва да бъдат задължително етикетирани с надпис „Козунак с подсладител(и)“.
Закупуване на храни онлайн:
Все повече потребители поръчват козунаци и други хранителни продукти чрез онлайн платформи. БАБХ поддържа публичен регистър на операторите, които извършват търговия с храни от разстояние. Само търговци, вписани в този регистър, подлежат на официален контрол.
Потребителите трябва да се уверят, че закупуваните онлайн храни са с ясен произход и пълен етикет, включващ информация за производителя, състава и срока на годност. Закупуването на храни от нерегистрирани търговци крие сериозни рискове за здравето, тъй като техният произход и условията на производство са неизвестни и не са под контрола на БАБХ.
Агенцията напомня, че информираният избор е ключът към безопасното потребление на храни.