"Созопол става Ерусалим II", писа "Стандарт" в четвъртък, след като проф. Попконстантинов направи уникалното си разкритие. Заглавието не е случайно, нито е журналистическо изхвърляне - то напълно се потвърждава, обяви вчера министърът на българите в чужбина проф. Божидар Димитров. Той е първият изследовател на острова.
Един храм да пази всички созополски реликви и да привлича стотици хиляди поклонници от цял свят, предложи проф. Божидар Димитров. Той даде идея на Светия синод да помисли за пълната реставрация на храма "Св. св. Кирил и Методий" в центъра на Созопол. Според Димитров в църквата трябва да се съберат мощите на Йоан Кръстител, частицата от Светия кръст, подарена на града от премиера Бойко Борисов, и мощите на св. Андрей Първозвани, дар от Вселенския патриарх Вартоломей. Това ще помогне на Созопол да развива поклоннически туризъм, обясни Димитров.
Десетки камери заснеха отварянето на реликвария. Церемонията в созополския музей бе при засилена полицейска охрана. Гостите бяха предупредени да стоят на 2 метра разстояние от скъпоценната кутия. Тя бе поставена върху червен покров, покрита бе със зелен сатен.
Повече от час археолозите държаха в напрежение журналистите. Сливенският митрополит Йоаникий благослови реликвата. Отварянето й изненада археолозите. След като свалиха облицовката от тънки червени тухли, те установиха, че кутията не е от мрамор, както бяха обявили, а от алабастър. Истинският проблем дойде при същинското отваряне, когато похлупакът заяде. Приготвените метални инструменти се оказаха опасни за крехкия алабастър и археолозите спешно поискаха дървени. След 5 минути ковчежето бе отворено. Дъхът на всички спря, присъстващите се прекръстиха.
Няколко минути бяха нужни на археолозите, за да огледат костиците и да обявят, че са на Йоан Предтеча. Проф. Попконстантинов ги премести с пинсета в дървена капсула, която предаде на Йоаникий. Духовникът видимо се развълнува и горещо благодари. "Реликварият ще остане в археологическия музей в Созопол, както е редно, а нека църквата да реши на кой храм ще предостави мощите", заяви проф. Попконстантинов. Дядо Йоаникий обаче остави временно останките на Предтечата в музея от съображения за сигурност. Той заяви, че най-вероятно те ще бъдат изложени в созополската църква "Свети Георги", тъй като централният храм - "Свети свети Кирил и Методий", е в ремонт.
Археолози съобщиха, че са разчели и целия надпис върху по-малката кутия, открита под реликвария. В нея са били пренесени мощите в България от мъж на име Тома. На кутийката пише: "По волята Божия раба Тома пренесе мощите на свети Йоан." Има и дата - 24 юни, рождения ден на Йоан Кръстител.
Пакети за поклоннически туризъм светкавично започнаха да обмислят туроператорите. Находката е и шанс да удължим сезона в целия Черноморски регион, категоричен е шефът на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Благой Рагин. Според него освен с посещения в Стария Несебър и Варна с най-старото й злато, турът до созополската реликва може да се комбинира и с разглеждане на Татул, Перперикон, Плиска, Преслав и Мадарския конник.
Привличаме поклонници
Панайот Рейзи, кмет на Созопол: "2010 г. е паметна за града ни. Годината, в която Созопол отпразнува 2620 г. от основаването си, ще се помни с две исторически събития - посещението на Вселенския патриарх Вартоломей и откриването на мощите на Свети Йоан Кръстител. Ние вече имаме частица от Божият кръст и мощи на свети Андрей Първозвани. Сега, след откриването на мощите на свети Йоан Предтеча, трябва да се заемем сериозно да създадем условия за поклоннически туризъм."
Гипсът на боговете
Албастърът е минерал, компактна разновидност на гипса с характерен млечнобял цвят. Най-големите му находища в Европа са във Великобритания и Испания. Лесно се обработва, което го прави ценен за скулпторите и бижутерите още от дълбока древност. В много католически катедрали и днес присъстват статуи на светци от алабастър. А през 1830 г. владетелят на Египет, Мохамед Али, построява в Кайро знаменитата Албастрова джамия по модел на "Св. София" в Истанбул. Двете й минарета се извисяват на 81 м височина.
Алабастърът е с пореста структура, от него са се правели съдове за благовония. Ароматните етерични масла постепенно и равномерно се изпаряват през микроскопичните му пори и разнасят дълго време ухание. Предметите от алабастър не се поставят във вода, защото тя уврежда завинаги блясъка им. Почистват се с терпентин.
Патриарх бунтар донесъл мощите
Проф Божидар Димитров: Най-вероятно е мощите да са подарени на манастира от вселенския патриарх Йоан ХII Козма (1294-1303). Той е бил една необикновена личност. Вдигнал е истински бунт срещу повишаването на данъците върху солта и желязото и се е опълчил против брака на император Андроник II Палеолог с малолетна унгарска принцеса. Заради това е свален от патриаршеския трон през 1303 г. и е заточен в манастира "Свети Йоан" в Созопол, където е и погребан. Затова, когато градът преминава през 1307 г. във владение на българския цар Тодор Светослав Тертер, той става негов близък съратник. Той го венчае за третата му съпруга Теодора, което е станало именно в манастира "Свети Йоан". Така че най-вероятно е именно патриарх Йоан Козма да е направил този безценен дар на новата си родина. Той е имал тази възможност, доколкото основната част от мощите на Кръстителя са били под негово разпореждане, докато е бил патриарх в Константинопол. А и самият той е носил името Йоан.
Трябва да се направи продукт
Олег Маджаров, управител на "Бутик травел": За да привлечем много туристи с реликвата, трябва да направим първо подходящ пакет. Ако хората дойдат, преди да сме помислили за всичко, може се разочароват. Когато откриха Старосел, нямаше път и мнозина се отказаха да го посетят. Сега вече има много заявки.
Може да е гвоздеят на една програма
Байко Байков, член на УС на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти: Находката е невероятна. Може да се включи в едноседмична културна или поклонническа програма и със сигурност ще бъде гвоздеят от нея. Пакетите обаче трябва тепърва да се разработят. При едноседмичен тур посещението на Созопол може да се комбинира с други обекти по родното Черноморие и с Истанбул, където също има християнски реликви.
Представяме реликвата на борса в Нови сад
Феноменалната находка на екипа на проф. Казимир Попконстантинов край Созопол ще бъде представена за първи път на международен туристически форум на борсата в Нови Сад на 29 септември, обяви още Благой Рагин. Откриването на мощите на Йоан Предтеча е голям шанс за родния туризъм, каза той. Още през декември асоциацията ще връчи грамота на откривателя, заради приноса му към бранша.