„Нямаме пари“, каза простичко директорът на ОФД - Варна, Даниела Димова. „Да ни спрат тока. Тъкмо ще разберат колко сме зле“, допълни тя. Единственият вариант е общината да реагира и да се опита да помогне.
„Все пак става въпрос за културата на този град. Трябва да се мисли за художествените процеси. Искаме да ставаме културна столица, а както е тръгнало, няма да има нито театър, нито опера“, обясни другият потърпевш от ситуацията Пламен Димитров, шеф на ДТ „Стоян Бъчваров“. Той разясни, че техният съквартирант по неволя често забравял да си плати дължимото, което се отразява върху техните разходи. От януари до 30 април от Операта им висят с 10 500 лева. „При определяне на лимитите МК не взема предвид това обстоятелство и не потвърждава платежните нареждания на ОФД, за да се разплати с нас и съответно не коригира разходната част на нашия бюджет“, оплака се Пламен Димитров.
От Драмата масово в неплатен отпуск
В основата на нелепото положение с тока са прословутите вече антикризисни мерки и хвърляните непрекъснато в пространството процентни съкращения. За миналия месец заплатите в Операта са били намалени централно с 13%. Даниела Димова обаче е успяла да сведе щетите до 9 на сто. Доста по-зле е положението в Драмата. При тях през април трудовите възнаграждения са били с 26% по-малки, а през май с 36 на сто. За да се вместят в лимита, Пламен Димитров се е принудил да пусне хората си в неплатен отпуск. В такъв излизат от 16 юни до края на месеца. Целта е да се генерират някакви пари, с които да се обезпечат заплатите. Това обаче става на гърба на трупата, тъй като за тези две седмици на тях реално не им се плащат възнаграждения, както и социални осигуровки. Вървят им само здравните.
7146 лева е месечният лимит на Драматичния театър, определен от Министерството на финансите. Той ще падне с 10 на сто. „Това е абсурдно. Месечната издръжка на сградите ни възлиза на 8000 лева, и то без разходите за отопление, които са 33 6000 лева от началото на годината“, обясни шефът на Драмата Пламен Димитров. Това обаче, което особено му тежи, е липсата на средства за реализацията на нови спектакли. Естествено, най-големият проблем са заплатите, а още по-зле е, че не се знае колко и кога ще получат. Това създава напрежение, тъй като и театралите, като всички си имат своите харчове и нужди. „Защо фонд „Работна заплата“ не е гарантиран, а е наблъскан в общия кюп на разходите на един театър, като ток, вода, дървен материал, железария, лампи, гвоздеи и всякакви други консумативи. Всъщност тях покриваме от собствените си приходи, но субсидията се определя на база общи разходи“, поясни директорът на ДТ „Стоян Бъчваров“. „В сравнение с изпълнението на бюджета за м.г. разходите са намалени с 27.3%, а сега ги режат с още 10 и то със задна дата. Как вече направени плащания следва да се съкратят?, чуди се Пламен Димитров.
И МК спусна антикризисни мерки
Пет конкретни мерки, които трябва да бъдат предприети в съзвучие с антикризисната програма на Министерския съвет, е спуснало МК. Те са препоръчителни, но със задължителен характер. Целта им е да не се допусне напрежение сред колективите и съкращаване на хора. Най-забавното в това писмо е, че там обясняват как в МК е намалена числеността на служителите, прекратено е назначаването на незаетите бройки и т.н. Само преди дни същото това ведомство се сдоби с трети зам.-министър. Малко преди това Вежди Рашидов назначи Борис Панкин за съветник, тъй като от Музикалния театър не го искаха за шеф.
Като първа стъпка в борбата с кризата от МК препоръчват временно да се преустанови назначаването на незаетите щатни бройки, по техен почин може би. Четейки това, се чудя кой директор в момента ще тръгне да наема хора, след като не може да осигури на настоящите си екипи заплатите, които при това ежемесечно намаляват... Логично следващите на мушка са служителите, придобили право на пенсия. Третата мярка е повсеместно и доброволно излизане в неплатен отпуск. Всъщност там се казва за тези, които в момента нямат ангажименти към програмата, но театрите така или иначе лятото не работят. Въпреки това директорите са принудени да предложат на хората си този вариант, за да могат да спестят някой лев за заплати. От своя страна те няма какво друго да направят освен да се съгласят. И така нещата минават леко и безболезнено, но за кого... Неплатеният отпуск фигурира и в следващото предложение за справяне с кризата. В такъв трябва да излизат актьорите при участия в програми, извън тези, за които са назначени на щат. В това число влизат и турнетата. Припомням, че през миналата есен подобна изява донесе на варненската Драма солиден приход, който така или иначе влиза в касата на МК. Става въпрос за 51 000 лева. Т.г. към тях са прибавени още 11 хил. лева. „Максимум се ограничава сключването на граждански договори за хонорари“, гласи последната заповед.
„Напомняме ви, че при възникване на недостиг на средства за работна заплата и несъобразяване с тези препоръки, отговорността за това е на директора и на главния счетоводител на културния институт“, е записано в заключение, току над подписа на министър Вежди Рашидов. Тук коментарът е почти излишен. Първо, уж говорим за препоръки, т.е. за нещо, което има пожелателен характер, а всъщност звучи доста заплашително, направо задължително. И „най-забавното“ е че се посочва точно кой ще го отнесе, ако нещата не се правят според посочените 5 мерки. Виновни за липсата на пари за заплати се оказват не от Министерството на финансите, а шефовете на театри...
Актьорите получават каквото си изкарат
Лимитът за разход на МК се определя ежемесечно от Министерството на финансите в зависимост от одобрените разходи по бюджета и тези извършени към момента, се казва в писмо до директорите на театри. То им е изпратено във връзка с повдигнатите въпроси за одобряването на заплати. В него изрично се упоменава, че културното ведомство не разрешава и не спира изплащането на месечните възнаграждения. Това какви разходи ще бъдат направени за плащане през СЕБРА е в правомощията и отговорностите на директорите. Те са длъжни да се съобразят с действащите правила и бюджета на организацията. МК единствено одобрява наредените разходи, което е възможно да бъде направено само в рамките на общия лимит на системата. „За юни средствата, които могат да бъдат потвърдени по СЕБРА (Системата за Електронни Бюджетни РАзплащания), са равни на 1/8 част от размера на новата субсидия, намалена с вече отчетената към април т.г. Увеличение на тези средства може да има само до размера на внесените в единната сметка собствени приходи на съответния културен институт“, е записано в писмото.
Там се казва още, че директорите трябва да обяснят на хората си, че изплащането на заплатите им зависи от самите тях. Т.е. парите им зависят освен от размера на държавната субсидия, така и от собствените приходи, реализирани и внасяни в единната сметка. Това обаче едва ли им е споменато, когато са си подписвали договорите за назначение. Освен това директорите нищо не искат да внасят, тъй като това се оказва единственият начин да гарантират някакви средства за екипите си.