Според огласената версия древната цивилизация на кимерийците, развила се по бреговете до Варна, е в основата на шумерската култура на Изток след библейския потоп, настъпил около 8000 г. пр. н. е. Населението, което остава по нашите земи, пък е в основата на създаването на тракийската култура. Твърденията са подкрепени със солидни проучвания и факти.
Хипотезата е на проф. Петко Димитров, ръководител на "Морска геология и археология" в Института по океанология към БАН във Варна и световноизвестния американски учен Уилям Райън от лабораторията "Ламон Дохърти" на Колумбийския университет. Двамата са подкрепени от друго светило - Уолтър Питман.
Тримата са убедени, че библейският потоп всъщност е бил в Черно море. Проф. Димитров доразработва идеята в книгата си "Черно море - Потопът и древните митове".
Твърденията на учените са на базата на сравнителен анализ на неолитните находки, открити край Варна и Дуранкулак, както и от подводните проучвания в устието на Провадийската река. Там бяха открити потънли праисторически селища. Всички тези данни говорят, че по нашите брегове е била люлката на цивилизацията, която е колонизирала през неолита европейската част на Средиземноморието и е излязла до бреговете на Атлантическия океан. Данните са от сравнителен анализ на открити следи и находки по нашите земи и по бреговете на Португалия. Те свидетелстват, че преселението е осъществено по море с огромни салове и кораби. Ако си припомним мита за Ной и библейсикя потоп, ще открием, че той на практика преразказва точно тази история, твърдят океанолозите.
Наскоро и варненски инженери, които работят съвместно с археолози, излязоха с позиция, че Първата цивилизация се родила край Варна. Металографските анализи показали, че тук са изработени първите сечива, които са извадили човека от пещерното му битие. Намерените оръдия на труда предхождат със столетия египетските и близкоизточните, смятат инженерите и археолозите, които с доказателствата си оборват отдавна наложените теории за произхода на цивилизацията. То се подкрепя и от прословутата "чиния на Ной", която проф. Петко Димитров открива при експедиция в Черно море на 6 юли 1985 година. Най-ценни са откритите по нея 27 писмени знаци, които според специалистите може да се окажат най-древната писменост на човечеството. Съпоставка с писмените находки на шумерите показва сходството и близостта между двете цивилизации. Оттогава до днес учените търсят друго подобно доказателство за люлката на цивилизацията в Черно море, а чинията стои заключена в сейф.
Учените изследвали и златните находки от Варненския халколитен некропол, открит през 1972 г. край Варненското езеро. Това злато предхожда с близо 3000 години египетските пирамиди и е белег на най-ранната цивилизация, развивана по нашите земи. Металографски анализи и тук доказват идентичността на златните съкровища от Североизточна България със суровините и помощните материали, с които са създадени. А от всичко това следва, че и първата металообработка в света се е състояла по нашите земи, е заключението на специалистите.
Досега се смяташе, че леенето и коването на метали в сложни форми е станало в т. нар. плодороден Полумесец - от делтата на Нил през Палестина и Анадолските хълмове до планините между Иран и Каспийско море. Но намереният по тези места метал от онова време може да се събере в 2 шепи. А металните предмети, открити в праисторически обекти по нашите земи, не биха се побрали и в камион. Освен това предметите от Полумесеца са били от самороден метал, за чиято дообработка не са били нужни особени умения. Така не може да се създадат мотики, брадви и ножове, каквито не са намерени в плодородния полумесец. Докато металните сечива, открити у нас, са продукт на развити технологични умения, прилагащи коване на метали леене в сложни закрити форми. Освен това земите по крайбрежието на Черно море са били плодородни, тук се развивали първите занаяти и може би първата търговия. И само потопът е причината населението да тръгне на път към чужди земи, категорични са експертите.
Ако хипотезата, че библейската история с Ной се е случила край Варна, се популяризира, това ще доведе поток от туристи, убедени са родните туроператори.
Проф. Николай Овчаров
Не мога да коментирам тезата на колегите Петко Димитров и Уилям Райън от геологическа гледна точка. Но ако датировката на т. нар. потоп е вярна, то тя действително съвпада с епохата на късния неолит - времето, което учените наричат неолитна революция. Тогава обработката на каменните сечива достига своята върхова степен. Това прави земеделието все по-устойчив поминък, което на свой ред довежда до демографски бум. И хората от неолита започват да усвояват все нови и нови територии. Всички досегашни открития показват, че действително най-древната цивилизация на Европа и Близкия изток е тръгнала от Балканите. А дали от това може да се направи културно-исторически туризъм, е въпрос на предприемчивост и пропаганда.
Проф. Васил Николов
В момента два екипа работят по темата за черноморската цивилизация - български и международен. Нека изчакаме резултатите им. Но все пак не мога да разбера защо океанолози се месят в археологията. Хипотезата, която защитаваше американският учен Ричард Балард, че библейският потоп се е случил в Черно море, е отхвърлена от науката на международна конференция в Германия още преди четвърт век. Интересно е защо проф. Петко Димитров държи прословутата "чиния на Ной" заключена в сейф и не я показва на никого.
Що се отнася до Варненското златно съкровище, то определено е вносно. Това действително говори за развита и богата култура във Варненско от тази епоха, щом си е позволявала такъв лукс. Само че нейното богатство е било на базата на провадийската сол, а не на златния пясък в Провадийската река и Камчия.