В разговор с репортери в Ню Джърси, Тръмп заяви, че е разочарован от факта, че Русия продължава да атакува Украйна, и посочи, че срещата му на четири очи със Зеленски във Ватикана в събота е преминала добре.
На въпрос дали Зеленски може да е готов да се откаже от Крим – черноморският полуостров, анексиран от Русия през 2014 г., като част от бъдещо мирно споразумение, американският президент отговори: „О, мисля, че да, да. Вижте, Крим беше преди 12 години.“
Тръмп обвини своите демократически предшественици, президентите Барак Обама и Джо Байдън, че са позволили на Русия да анексира Крим „без нито един изстрел“.
„Така че не ми говорете за Крим. Говорете с Обама и Байдън за Крим. И не забравяйте, че това е войната на Байдън, не на Тръмп. Аз се опитвам да разреша проблема. А проблемът е, че толкова много хора биват убивани.“
Предложенията на САЩ за прекратяване на тригодишната война в Украйна включват признаване от страна на Вашингтон на контрола на Москва над Крим, както и фактическо признаване на руския контрол върху други части на Украйна. За разлика от тях, европейските и украинските контрапредложения отлагат обсъждането на териториалния въпрос до сключване на прекратяване на огъня.
Относно Зеленски, Тръмп заяви в неделя: „Виждам го по-спокоен. Мисля, че разбира ситуацията и иска да постигне споразумение.“
Междувременно държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви в неделя, че администрацията на Тръмп може да се откаже от усилията си за посредничество, ако Русия и Украйна не постигнат напредък.
„Това трябва да се случи скоро“, каза Рубио. „Не можем да продължим да отделяме време и ресурси за това усилие, ако то няма да даде резултати.“
Тръмп и Зеленски, които бяха в Рим за погребението на папа Франциск, се срещнаха в базилика във Ватикана в събота, за да се опитат да съживят колебливите усилия за прекратяване на войната. Това беше първата им среща след напрегната среща в Овалния кабинет през февруари и се проведе в критичен момент за преговорите.
Тръмп остро разкритикува руския президент Владимир Путин след срещата, като заяви в социалните мрежи, че „няма причина“ Русия да изстрелва ракети по цивилни райони.
В предварително записано интервю, излъчено в предаването „Face the Nation“ на CBS в неделя, руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Русия ще продължи да насочва атаки към обекти, използвани от украинските военни. На въпрос за руския удар срещу Киев миналата седмица, при който загинаха цивилни, Лавров отговори, че „атакуваната цел не е била изцяло цивилна“ и че Русия удря само „обекти, използвани от военните“.
Зеленски написа в приложението за съобщения Telegram, че неговият висш военен командир е съобщил за близо 70 атаки от страна на Русия в неделя.
„Ситуацията на фронта и реалната активност на руската армия доказват, че в момента няма достатъчен натиск от света върху Русия, за да бъде сложен край на тази война“, посочи Зеленски.
Украински и европейски представители се противопоставиха на предложенията на САЩ относно прекратяването на войната.
Германският министър на отбраната Борис Писториус заяви в неделя, че Украйна не трябва да се съгласява с американското предложение, тъй като то отива твърде далеч, отстъпвайки части от своята територия в замяна на прекратяване на огъня.
Майк Валц, съветник на Тръмп по националната сигурност, заяви, че президентът на САЩ е „изразил разочарованието си“ както от Путин, така и от Зеленски, но остава решен да помогне за постигането на споразумение. Валц добави, че в крайна сметка САЩ и Украйна ще постигнат споразумение и по въпроса за добива на редкоземни минерали.
Чък Шумер, водещ демократ в Сената на САЩ, заяви в неделя, че се притеснява, че Тръмп ще „отстъпи пред Путин“.
„Просто да изоставим Украйна след всички направени жертви, след толкова много загубен човешки живот и с обединението на целия Запад срещу Путин – това би било морална трагедия“, каза Шумер по CNN.